|

Gdzie można zgłębić wiedzę dotyczącą przyzagrodowego chowu gęsi? Oglądając filmy na kanale KSOW

Przyzagrodowy chów gęsi może być świetnym sposobem na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Dzięki projektowi Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi wiele osób mogło uczestniczyć w szkoleniach i zgłębić wiedzę, jak podjąć taką działalność i jakie są jej korzyści. Celem szkoleń była aktywizacja niezatrudnionych mieszkańców obszarów wiejskich poprzez podjęcie działalności ukierunkowanej na chów gęsi połączonej z działalnością w ramach rolniczego handlu detalicznego. Podczas szkolenia odbyły się warsztaty kulinarne z zakresu przetwórstwa gęsiny. W szkoleniu wzięli udział niezatrudnieni mieszkańcy obszarów wiejskich z gospodarstw rolnych.

Ale nie tylko na szkoleniach można zgłębić wiedzę dotyczącą przyzagrodowego chowu gęsi. Zachęcamy również do obejrzenia filmów na kanale KSOW na Youtube.

W filmach przedstawiono kluczowe informacje dotyczące możliwości prowadzenia różnych rodzajów działalności w oparciu o przyzagrodowy chów gęsi, w tym: chowu gęsi na mięso, w celu pozyskiwania puchu i pierza oraz wykorzystania chowu jako elementu produktu turystycznego.

Tradycja chowu gęsi. Podstawy chowu przyzagrodowego - zobacz

W pierwszym odcinku o tradycji chowu oraz o podstawach chowu przyzagrodowego opowiedzą eksperci, gospodarze, historycy kulinarni. Pokazane zostały przykłady gospodarstw, które zajmują się chowem przyzagrodowym. Zaprezentowana została również działalność Fundacji Hodowców Polskiej Gęsi Białej, która od lat z powodzeniem promuje chów przyzagrodowy w Polsce oraz edukuje rolników w tym zakresie. W filmie pokazano przykłady, które udowadniają także, że przyzagrodowy chów gęsi może stanowić dodatkowe źródło dochodu, zwłaszcza dla niewielkich gospodarstw rolnych.

Chów gęsi na mięso - zobacz
W drugim odcinku o chowie gęsi na mięso opowiedzą eksperci Fundacji Hodowców Polskiej Gęsi Białej, naukowcy z Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej, a także naukowcy z SGGW. W filmie pokazano przykłady chowu gęsi na mięso ze wskazaniem dobrej praktyki hodowlanej. Odcinek został poszerzony o pokazanie możliwości jakie daje rolnikom rolniczy handel detaliczny (RHD). Zaprezentowano także nowoczesne metody współpracy rolników w dystrybucji żywności.

Chów gęsi na puch i pierze - zobacz

W odcinku pokazano jak wygląda w Polsce chów gęsi na puch i pierze. Eksperci, gospodarze oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa opowiadają o tym, dlaczego gęsi puch i pierze z naszego kraju są tak wyjątkowe, na co trzeba zwrócić uwagę w hodowli by osiągnąć sukces, a także jak ważnym aspektem dla polskiej gospodarki, sektora rolnego i hodowli jest aspekt sprzedaży tych produktów poza granice kraju (np. na rynek japoński).

Gęsina jako marka wiejskiego produktu turystycznego – inicjatywy i inspiracje - zobacz

Przykłady inicjatyw turystycznych związanych z gęsiną, realizowanych na obszarach wiejskich, które wyróżniają się oryginalnością i transparentnością, przy równoczesnym zachowaniu kanonów wizerunku zrównoważonej turystyki wiejskiej. Gęsina stała się bardzo modnym produktem turystycznym. W Polsce funkcjonuje już wiele gospodarstw agroturystycznych oraz zagród edukacyjnych specjalizujących się w chowie gęsi oraz serwowaniu gęsiny. Na poszczególnych przykładach zaprezentowano w filmie szerokie możliwości wykorzystania dziedzictwa kulinarnego do tworzenia atrakcyjnych produktów turystycznych. W odcinku wskazano również jak gęsina oraz inne produkty z Kulinarnej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego mogą ożywić polską turystykę kulinarną.

Filmy powstały w ramach projektu "Przyzagrodowy chów gęsi sposobem na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich" realizowanego w 2020 roku przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli, Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Warszawie oraz Telewizją Polską SA Oddział Terenowy w Bydgoszczy.

Więcej informacji o projekcie - zobacz