|

Kolejne kroki na drodze do zielonej Europy

Komisja Europejska przyjęła wczoraj pakiet propozycji mających na celu dostosowanie unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 procent do 2030 roku w porównaniu z poziomami z roku 1990.

Osiągnięcie tego celu w następnej dekadzie ma kluczowe znaczenie dla Europy, która do 2050 roku stanie się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu i urzeczywistni Europejski Zielony Ład, o którym wspominaliśmy między innymi w zaproszeniu na debatę online  „Pakt społeczny dla polskiego rolnictwa” w której oprócz organizatorów — koalicji klimatycznej — udział wzięli także przedstawiciele organizacji rolniczych, politycy, organizacje konsumenckie oraz organizacje pozarządowe.

Debatę od niedawna obejrzeć można w całości na stronie koalicji klimatycznej.

Europejski Zielony Ład (Green Deal) to strategia rozwoju, która ma przekształcić Unię Europejską w obszar neutralny klimatycznie. Jest odpowiedzią na kryzys klimatyczny i silne procesy degradacji środowiska. Wedle ogólnych założeń Green Deal, Unia Europejska ma stać się społeczeństwem neutralnym klimatycznie, sprawiedliwym i dostatnim z nowoczesną, zasobooszczędną oraz przyjazną środowisku gospodarką. Źródło: link.

Przedstawiając wnioski, Komisja przedstawiła narzędzia legislacyjne służące realizacji celów uzgodnionych w europejskim prawie o klimacie, przygotowujące do fundamentalnej transformacji naszej gospodarki i społeczeństwa dla zapewnienia sprawiedliwej, ekologicznej i dostatniej przyszłości unii.

Komunikat znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.