|

Jesienny konkurs na domowe przetwory rozstrzygnięty!

Jesienny konkurs na przepis ze zdjęciem dobiegł końca. W szranki stanęły 524 przepisy!

 Wśród nadesłanych zgłoszeń znalazły się receptury na przetwory z wykorzystaniem owoców, warzyw, kwiatów i ziół. Wszystkie kolorowe, smaczne i stanowiące bogactwo i tradycje polskich smaków.

Jesień to czas robienia zapasów na zimę. W tym okresie wiele osób sięga do domowych receptur na sprawdzone przetwory. To idealny moment, aby pozyskać te przepisy i udokumentować zwyczaj robienia domowych zapasów. Celem konkursu „Domowe przetwory w kolorach jesieni” była właśnie dokumentacja tradycyjnych i nowoczesnych domowych sposobów utrwalania żywności oraz ich szeroka popularyzacja.

Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem odbiorców, co wskazuje na fakt, że tradycja przygotowywania przetworów na zimę jest wciąż żywa w naszych domach. Organizator konkursu - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi otrzymał mnóstwo przepisów na dżemy, konfitury, soki, nalewki, marynaty, kiszonki, herbatki ziołowe i wiele, wiele innych produktów - oryginalnych, sporządzonych na bazie naturalnych składników, często pozyskanych z własnego ogródka. Do niektórych receptur autorzy dołączyli związane z nimi historie rodzinne, co jeszcze wzbogaciło ich wartość. Wyłonienie zwycięzcy było niezwykle trudne, ale po dokładnej weryfikacji wszystkich przepisów oraz dołączonych do nich fotografii, po burzliwych obradach jury wybrało listę zwycięzców.

Oto oni:

I miejsce dla pani Wiktorii Mosio, za przepis na nalewkę z orzecha włoskiego, okraszony niezwykłą historią rodzinną. Jak pisze autorka receptura na tę nalewkę jest przekazywana w jej domu z pokolenia na pokolenie. Ma walory nie tylko smakowe, ale przede wszystkim zdrowotne. 

II miejsce dla pani Julii Sewastynowicz za przepis na aromatyczną konfiturę dyniową z kandyzowaną skórką pomarańczową, która z pewnością poprawi nam humor w szare dni, a także okaże się wspaniałym dodatkiem do wielu świątecznych potraw.

III miejsce dla pani Moniki Grześkowiak za herbatkę ziołową "wspomnienie lata", przygotowaną na bazie pokrzywy, rumianku stokrotki, dzikiej róży, koniczyny, chabra i nawłoci. Smaczną i rozgrzewającą. W sam raz na długie zimowe wieczory.

Jury postanowiło także przyznać pięć wyróżnień za szczególne zaangażowanie dla: pani Haliny Ponikwii, pana Marcina Kisielewskiego, pani Kingi Latosińskiej, Koła Gospodyń Wiejskich Gorczynianki i Koła Gospodyń Wiejskich Boróweczki.

Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

Szczegóły dotyczące Konkursu znajdują się na stronie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi