|

Kto wygrał konkurs Rural Inspiration Awards 2021?

Rozstrzygnięcie konkursu Rural Inspiration Awards 2021 zorganizowano w formule wirtualnej w ramach tygodnia wizji obszarów wiejskich (Rural Vision Week).

Ceremonia odbyła się z udziałem Komisarza UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich – pana Janusza Wojciechowskiego. W swoim krótkim przemówieniu podkreślił, że tematyka konkursu RIA 2021 koncentruje się na naszej wiejskiej przyszłości z czterech różnych perspektyw przyszłości – cyfrowej, zielonej, odpornej i sprzyjającej włączeniu społecznemu. Celem konkursu było wyróżnienie inicjatyw, wspieranych przez obecny PROW, które już wnoszą wkład i wskazują drogę do bardziej ekologicznej, cyfrowej, sprawiedliwszej oraz bardziej odpornej przyszłości naszych obszarów wiejskich.

Gdy przyjrzymy się konkretnym przykładom projektów, to widać wyraźnie, co można osiągnąć dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, aby zapewnić rozkwit sektora rolnego i obszarów wiejskich. Te inicjatywy są dowodem na to, w jaki sposób pojedynczy projekt może naprawdę dużo zmienić nie tylko w indywidualnym biznesie, ale i lokalnie. W konkursie doceniono niewątpliwie ciekawe pomysły, zaangażowanie i ciężką pracę poszczególnych właścicieli projektów. Te z kolei mogą być inspiracją dla naszej wiejskiej przyszłości.

Ogłaszając 5 laureatów konkursu komisarz Janusz Wojciechowski przyznał, że tegoroczny konkurs był na bardzo wysokim poziomie i wszyscy finaliści zasługują na uznanie.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

  • Zielona przyszłość: ReWI Visions (Resource Wise Visions), Finlandia - projekt otworzył przed młodymi ludźmi szeroki wachlarz możliwości, czego efektem jest 40 nowych przedsiębiorstw gospodarki o obiegu zamkniętym.
  • Cyfrowa przyszłość: The HofladenBOX, Niemcy - projekt ten wykracza poza zwykły model krótkich łańcuchów dostaw i łączy rolników bezpośrednio z konsumentami.
  • Solidarna przyszłość: Green care – Where people flourish, Austria – projekt łączy gospodarstwa z lokalnymi organizacjami edukacyjnymi i społecznymi.
  • Odporna przyszłość: Pilot Project on Circular Bioeconomy, Hiszpania - projekt okazał się żywym laboratorium z wieloma korzyściami środowiskowymi, gospodarczymi i społecznymi.
  • Głosowanie internetowe: Anielskie Ogrody (Angelic Gardens), Polska - celem projektu jest stworzenie oaz różnorodności biologicznej w gospodarstwach rolnych i ogrodach przydomowych. Projekt zdobył ponad 2000 głosów spośród 10 2000 wszystkich głosów osób biorących udział w głosowaniu internetowym.

Nagrodzony projekt z Polski “Anielskie Ogrody” to inicjatywa utworzenia od podstaw małego rodzinnego ekologicznego gospodarstwa rolnego. Produkcja bio warzyw, owoców, ziół i kwiatów na potrzeby rodziny oraz lokalnej społeczności. Edukacja poprzez warsztaty w ogrodzie oraz edukacja przez internet. Praktyczna, multimedialna edukacja ekologiczna na skalę całego kraju. Inspirowanie społeczności lokalnej i ogólnopolskiej do współpracy: ogrody społeczne dla dzieci z przedszkoli i szkoły oraz dla osób starszych.

Główne tematy edukacji: zdrowa ziemia, zdrowa żywność, zdrowi ludzie; od ziarenka do stołu – jak uprawiać, przetwarzać plony i gotować; przydomowy ogród moją spiżarnią, apteką, drogerią i miejscem wypoczynku; uprawa na słabej ziemi; rolnik i ogrodnik przyjazny dzikiej przyrodzie.

Szczegóły projektu dostępne na stronach internetowych:  ENRD oraz Anielskich Ogrodów

Transmisja ze spotkania dostępna jest na kanale YouTube ENRD (EURural) www.youtube.com/watch;

Zachęcamy do zapoznania się z przykładami projektów – 20 finalistów konkursu RIA 2021 – więcej informacji już wkrótce na naszym portalu.