|

Mniejszości kulturowe w Polsce – nowa inicjatywa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oddaje głos mniejszościom kulturowym żyjącym w Polsce. Jeśli jesteście przedstawicielami mniejszości kulturowej lub etnicznej albo żyjecie w regionie, który słynie ze swojej kulturowej odrębności i chcielibyście opowiedzieć o życiu wśród większości, NIKiDW czeka na Wasze zgłoszenia.

Wbrew temu, co niektórym się wydaje, Polska nigdy nie była krajem jednorodnym kulturowo i etnicznie. Wręcz przeciwnie – przez większość swojej historii słynęła z tolerancji religijnej i kulturowej, która to tolerancja czyniła kraj jedynie silniejszym. Na naszych ziemiach mieszały się religie, języki i kultury. To wszystko sprzyjało rozwojowi zarówno kulturowemu jak i gospodarczemu. Dziś także różnice nie zanikły. W naszym kraju można wyodrębnić kilkanaście regionów kulturowych, które wyróżniają się na tle innych tradycjami, strojami, kuchnią a nawet językiem. W wielu miejscach żyją także przeróżne grupy etniczne, które – choć często mniej znane, nieliczne i z mniejszą siłą przebicia, wciąż pielęgnują swoją kulturę i walczą o zachowanie swojej tożsamości i odrębności.

W nowy rok Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wchodzi z nowym cyklem, w którym będzie się starał przybliżyć czytelnikom poszczególne odmienne grupy i mniejszości etniczne, które żyją wśród nas i wzbogacają koloryt kulturowy naszego kraju. Poprzez swoją inicjatywę NIKiDW chce pokazać jak wiele różnorodności jest na polskich wsiach, jak wielkim jest to bogactwem i że tak naprawdę to co nas dzieli – poznane i zrozumiane – może łączyć.

Jeśli jesteście przedstawicielami jakiejś mniejszości lub żyjecie w regionie, który wyraźnie się wyróżnia na tle innych i chcielibyście opowiedzieć o Waszej kulturze i tradycjach i życiu wśród większości NIKiDW chętnie odda Wam głos.

 Pokażcie, że Jesteście i Jacy Jesteście!

Kontakt z pracownikami Instytutu można nawiązać pisząc na adres: promocja@nikidw.edu.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 517 123 905.

Więcej informacji na stronie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi nikidw.edu.pl/2021/01/19/mniejszosci-kulturowe-w-polsce/