|

Nowy numer Przeglądu Obszarów Wiejskich UE — zapraszamy do lektury!

Dla przypomnienia jakie procesy, jakie rozwiązania i jakie kroki musiały zostać podjęte abyśmy znaleźli się na ścieżce, której zwieńczeniem było ogłoszenie przez Komisję Europejską długoterminowej wizji obszarów wiejskich, zapraszamy do lektury całkowicie temu poświęconego, najnowszego wydania Przeglądu Obszarów Wiejskich UE.

Opracowując Wizję dołożyliśmy wszelkich starań, aby zaangażować się i wysłuchać głosów ludzi z wielu różnych części Europy oraz urzeczywistnić zobowiązanie wiceprezydenta Šuicy, że będzie to „nasza wspólna wizja, ta opracowana nie DLA obszarów wiejskich, ale raczej Z obszarami wiejskimi”. Źródło: Mario Milouchev, w przedmowie tytułowej publikacji [tłum. własne].

Numer ten zawiera artykuły ekspertów z różnych dziedzin i  krajów, przedstawiające wyróżniające się scenariusze na temat przyszłości europejskich obszarów wiejskich, oparte ma wynikach prac Grupy Roboczej ENRD podczas Długoterminowego Tygodnia Wizji Obszarów Wiejskich oraz Wizji Obszarów Wiejskich. Czytelnik publikacji, zapozna się pięcioma głównymi aspektami dotyczącymi wizji wsi, przedstawionymi w sześciu artykułach:

  • Artykuł 1: podsumowanie realizacji długoterminowej wizji UE dla obszarów wiejskich, z podkreśleniem partycypacyjnego podejścia procesu – wizji opracowanej we współpracy z mieszkańcami obszarów wiejskich, na rzecz obszarów wiejskich.
  • Artykuł 2: przedstawienie wizji przyszłości wsi w których technologia, infrastruktura i umiejętności, odpowiadają na wyzwania zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.
  • Artykuł 3: zarysowanie wizji „zielonej” przyszłości obszarów wiejskich, które spełniają cele Europejskiego Zielonego Ładu i wykorzystują pełnię swoich możliwości, aby przejść na niskoemisyjną gospodarkę o obiegu zamkniętym.
  • Artykuł 4: przegląd głównych elementów dotyczących „odporności” obszarów wiejskich, w oparciu między innymi o wnioski wyciągnięte z pandemii Covid-19.
  • Artykuł 5: zarysowanie przyszłości obszarów wiejskich w której rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb pomogą złagodzić istniejące dysproporcje wśród słabszych grup społecznych.
  • Artykuł 6: przedstawienie podstawowych elementów składowych wizji silniejszych, lepiej skomunikowanych, odpornych i zamożnych obszarów wiejskich UE.

Pełna publikacja w języku angielskim, znajduje się na stronie ENRD.

Po aktualne informacje o ogłoszonej już wizji obszarów wiejskich, zapraszamy do artykułu na naszej stronie: "Nadchodzi czas unijnej wsi.".

Źródło: link [tłum. własne]