Projekty 2014-2020

”Mobilna Aplikacja Turystyczna” innowacyjnym sposobem promocji obszaru LSR

KONTEKST I CELE PROJEKTU

Projekt jest kontynuacją projektu “Polskie Trasy”, który był kooperowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspólnie dla Przyszłości, Stowarzyszeniem LGD Partnerstwo Drawy, Stowarzyszeniem Lider Wałecki oraz Stowarzyszeniem Lider Pojezierza. “Polskie Trasy” spotkały się z dużym zainteresowaniem, stąd pomysł na kontynuację projektu z innymi województwami. 

Celem operacji było wykorzystanie dziedzictwa lokalnego do opracowania wspólnej aplikacji mobilnej oraz portalu www i realizacji przedsięwzięć mających na celu promowanie obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju (LSR) partnerów projektu.

 

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

Wykonano i wdrożono mobilną aplikację turystyczną dla turystów wraz z systemem zarządzania treścią CMS i portalem www na obszarze działania następujących 12 lokalnych grup działania z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego:

1. Stowarzyszenie Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego

2. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim

3. Stowarzyszenie ,,WIR''- Wiejska Inicjatywa Rozwoju

4. Stowarzyszenie LGD Brama Lubuska

5. Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Grupa Łużycka"

6. Zielona Dolina Iny i Warty

7.  Lokalna Grupa Działania Zielone Światło

8.  Stowarzyszenie- Lokalna Grupa Działania Między Odrą a Bobrem

9. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła

10.  Lokalna Grupa Działania KOLD

11. Stowarzyszenie Kraina Lasów i Jezior - Lokalna Grupa Działania

12. Stowarzyszenie “Lider Pojezierza”

Aplikacja zawiera informacje o następujących krainach geograficznych: Pobrzeże Szczecińskie, Pojezierze Drawskie i Wałeckie, Równina Pyrzycko-Stargardzka, Pojezierze Dobiegniewskie i Łagowskie, Łużyce Dolne, Lubuski Przełom Odry, Pojezierze Lubuskie, Wał Zielonogórski i Kotlina Kargowska, Dolina Obry, Pojezierze Poznańskie, Pojezierze Sławskie, Pojezierze Myśliborskie.

Aplikacja mobilna i portal prezentują najważniejsze w danym regionie atrakcje oraz obiekty będące dziedzictwem lokalnym, ważne z punktu widzenia turystycznego, trasy i ścieżki turystyczne, a także – odbywające się w okolicy wydarzenia. Aplikacja służy do obsługi gier terenowych oraz geocachingu (kesze (skarby) umiejscowione są w miejscach szczególnie atrakcyjnych pod względem przyrodniczym, historycznym lub kulturowym). Aplikacja dostępna jest dla użytkowników bez kosztowo.

Ponadto wydano materiały informacyjne i promocyjne (np. mapy, broszury, gry, gadżety) promujące obszar LGD partnerów projektu wraz z zaplanowanymi kampaniami promocyjnymi. 

OSIĄGNIĘTE REZULTATY I WNIOSKI

W bazie aplikacji znajduje się prawie 5 tys. obiektów w różnych kategoriach, ok. 8 tys. km tras tworzących łącznie ponad 300 szlaków oraz ponad 8 tys. barwnych zdjęć. Aplikacja wykorzystuje technologię GPS, pokazując pozycję użytkownika i lokalizację obiektów. Działa zarówno w trybie online, jak i offline.  Dodatkowym atutem aplikacji są propozycje tras turystycznych – pieszych, rowerowych, kajakowych, edukacyjnych oraz do nordic walkingu. Można skorzystać z nawigacji, a przy napotkanych na drodze atrakcjach odsłuchać związanych z nimi legend lub opisów audio. 

Wdrożenie projektu przyczyniło się do uatrakcyjnienia oferty turystycznej dzięki wprowadzeniu nowych i innowacyjnych form dostępu do informacji, nowych form poznawania atrakcji turystycznych oraz potencjału terenu objętego LGD.

Projekt zrealizowany został z sukcesem dzięki współpracy międzyterytorialnej, a największym doświadczeniem była sama współpraca z partnerami i możliwość wymiany doświadczeń.

Projekt jest laureatem konkursu na projekty współpracy realizowanego w 2020 r. przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie. Wszystkie zgłoszone do konkursu projekty zostały przedstawione w publikacji „Razem, lepiej, ciekawiej. Trzydzieści dwie opowieści o wspólnocie”. 


Beneficjent

Stowarzyszenie Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego

ul. Słowackiego 1, 72-100 Goleniów 72-100

Tel: 504 062 884

WWW: http://westisthebest.pl/

E-mail: biuro@szansebezdrozy.pl


Program operacyjny

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Priorytet PROW:

VI. Wspieranie włączenia społecznego, ograniczania ubóstwa i rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich

Działanie PROW:

M19-Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (RLKS)


Termin i miejsce realizacji

Termin realizacji projektu: 05.2018 - 12.2018

Zasięg regionalny - Polska zachodniopomorskie , lubuskie , wielkopolskie

Koszt projektu

Całkowity koszt projektu: 1.033.017,00

w tym środki z UE: 657.308,72

z budżetu państwa: 375.708,28

z budżetu samorządów: 0,00

środki prywatne: 0,00

inne: 0,00