„Rewolucja genomowa narzędziem rentownej hodowli”
Partner KSOW: Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu
z siedzibą w Tulcach Sp. z o.o.
Realizacja operacji rozpoczyna się w dniu 01 września 2020 r. i kończy się w dniu 01 października 2021r
Kwota dofinansowania: 132 627,82 zł
Celem operacji jest przekonanie hodowców, którzy nie genotypują zwierząt we własnym stadzie do wdrożenia tej procedury do codziennych praktyk oraz edukacja hodowców w zakresie zalet wykorzystania genomiki w gospodarstwie, ze szczególnym uwzględnieniem następującej tematyki:
- genotypowanie bydła w Polsce i na świecie;
- nakreślenie korzyści dla hodowcy z tytułu wykorzystania genomiki w gospodarstwie w celu podniesienia rentowności i konkurencyjności na rynku;
- korzyści genotypowania: dla stada; dla realizacji programu hodowlanego; inne np. identyfikowanie recesywnych defektów genetycznych; kontrola pochodzenia na bazie SNP oraz odkrywanie rodziców.
Formy realizacji operacji:
W ramach operacji zorganizowane zostaną dwie konferencje „Selekcja genomowa, a ekonomia produkcji mleka w gospodarstwie” oraz konferencja „10-lecie selekcji genomowej - Jak selekcja genomowa zrewolucjonizowała hodowlę bydła mlecznego w kraju i na świecie”.
Grupa docelowa:
Operacja skierowana jest do hodowców bydła mlecznego z województw: łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego podlaskiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego.
Projekt realizowany w ramach priorytetu 1: Ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i leśnictwie oraz na obszarach wiejskich.