Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Europejski Parlament Wiejski - [Nowy] Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich

09.11.2017

Propozycję nowego europejskiego funduszu dla mechanizmu Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność [RLKS] przedstawiono podczas III Europejskiego Parlamentu Wiejskiego, na spotkaniu w tętniącej życiem wiosce Venhorst w prowincji Brabancja Północna w Holandii.

250 osób reprezentujących społeczności wiejskie z 40 krajów europejskich wezwało, w „Deklaracji z Venhorst”, do nowej ery podejścia oddolnego w rozwoju lokalnym, opartego na lokalnej aktywności społeczności wiejskich. Jest to inspirowane przez szybko rosnącą liczbę inicjatyw lokalnych zarówno w miasteczkach, jak i na obszarach wiejskich oraz poprzez potrzebę zwiększenia żywotności obszarów wiejskich w całej Europie.

Teraz, kiedy instytucje europejskie kształtują przyszłość europejskich programów i funduszy, Europejski Parlament Wiejski nawołuje o nowe, oparte o jednolite podstawy, finansowanie rozwoju lokalnego. Chodzi
o połączenie znaczącej części czterech funduszy europejskich – „wiejskiego” [EFRROW], „regionalnego” [EFRR], „społecznego” [EFS] i „morskiego” {EFMR] – w jeden fundusz dla mechanizmu Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność [RLKS], zarządzany w jednolity sposób na poziomie europejskim i poziomach krajowych.

Te połączone fundusze, następnie powinny zostać wdrożone w sposób zdecentralizowany poprzez Lokalne Grupy Działania [LGD] i inne lokalne partnerstwa. To będzie generowało energię, pracujących razem, lokalnych osób i organizacji oraz zachęcało do podejmowania działań odpowiednich do bardzo zróżnicowanych potrzeb różnych miejsc.

Deklaracja skupia się również na innych, obecnie kluczowych dla obszarów wiejskich Europy, zagadnieniach.  Uczestnicy spotkania w Venhorst z aplauzem przyjęli udaną organizację pierwszego Europejskiego Parlamentu Młodzieży Wiejskiej w sierpniu 2017 i zwrócili się do władz publicznych o zapewnienie, że młodzi ludzie będą mogli wziąć udział w programach finansowych. Zachęcają do bardziej powszechnego działania społeczności wiejskich na rzecz przyjmowania uchodźców i migrantów ekonomicznych oraz do walki z ubóstwem
i wykluczeniem społecznym. Wezwali do pomysłowych akcji na rzecz utrzymania usług wiejskich i różnicowania gospodarki wiejskiej.

Europejski Parlament Wiejski jest wspólną inicjatywą następujących organizacji:

W III Europejskim Parlamencie Wiejskim wzięli udział mieszkańcy obszarów wiejskich z 40 krajów, w tym członków UE -  Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i czterech Narodów Wielkiej Brytanii oraz spoza UE - Albania, Armenia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Islandia, Republika Macedonii, Mołdawia, Serbia, Turcja i Ukraina.

W sprawie dodatkowych informacji prosimy kontaktować się z Koordynatorami EPR:

Vanessa Halhead:  tel: +44 1381 600736 e-mail: vanessa@duthchas.org.uk

Kim Smedslund:     tel: +358 40 5833356 e-mail: kim.smedslund@kylatoiminta.fi

Strony Europejskiego Parlamentu Wiejskiego:  www.europeanruralparliament.com i www.erp2017.eu

Dokumenty do pobrania:

Deklaracja z Venhorst - pobierz

European Rural Manifesto - pobierz

European Rural Parliament - press release - pobierz

PL European Rural Parliament - press release - pobierz


Notatkę przetłumaczył Krzysztof Kwatera, Pełnomocnik ds. współpracy Zarządu Polskiej Sieci Lokalnych Grup Działania – członka Europejskiej Sieci LGD – ELARD


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009