Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Warto odpoczywać na wsi? Naturalnie!

01.02.2018

Polska wieś to nie tylko bogactwo i różnorodność krajobrazów, to także mnogość kultur, historii, zwyczajów, zapachów i smaków.

Turystyka wiejska oferuje różne formy aktywnego wypoczynku powiązane z przyrodą, turystyką krajoznawczą, kulturową i etniczną, zdrowotną, wykorzystujące jednocześnie zasoby i walory wsi. Turyści korzystający z agroturystyki mogą spędzić swój wolny czas w czynnym gospodarstwie rolnym, zapewniającym oprócz podstawowych usług noclegowych i żywieniowych, produkt turystyczny, dzięki któremu pobyt staje się niepowtarzalny i niezapomniany. Szczególnie atrakcyjne są pokazy i degustacja potraw regionalnych, jazda konna w terenie, pokazy ginących zawodów i rzemiosła artystycznego, przejażdżki bryczką, wozem drabiniastym, nauka garncarstwa, koronkarstwa, haftowania, wikliniarstwa, rzeźbienia w drewnie, dojenia krowy, kręcenia powróseł i stawiania dziesiątek, itp.

Budowa wśród konsumentów świadomości produktów turystyki wiejskiej w skali kraju i regionu oraz integracja środowiska turystyki wiejskiej i agroturystyki z przedstawicielami branży turystycznej, dotarcie z ofertą do zagranicznych turystów − to najważniejsze cele projektu „Odpoczywaj na wsi”.

- Odpoczywaj na wsi to platforma zintegrowanych działań skupiająca podmioty publiczne − w tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polską Organizację Turystyczną, Polską Federację Turystyki Wiejskiej − oraz wszystkie podmioty zaangażowane w popularyzację turystyki wiejskiej − przypomniał podczas konferencji prasowej „Odpoczywaj na wsi” 31.01.2018 r. podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

W tym roku działania pod hasłem „Odpoczywaj na wsi” zaplanowane zostały na jeszcze szerszą niż dotychczas skalę. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski, wiceminister sportu i turystyki Dariusz Rogowski oraz prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk i prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Wiesław Czerniec, mówili dzisiaj o  zadaniach jakie stawiają sobie pomysłodawcy tego przedsięwzięcia.

- Do turystyki wiejskiej nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak w globalnej turystyce chcemy mocno zaznaczyć, wyeksponować turystykę wiejską. Chcemy pokazać naturę i krajobraz, spokój polskiej wsi, ofertę kulinarną i polski smak. Stąd też pomysł na markę „Odpoczywaj na wsi” i zintegrowane działania. Chcemy podejść do turystyki wiejskiej bardzo kompleksowo − podkreślił Rafał Romanowski.

Odpoczywaj na wsi 2018 zainaugurowano konferencją prezentującą nie tylko plany, lecz także efekty projektu w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017. Konferencji towarzyszyła Giełda Dobrych Praktyk przedstawiająca najciekawsze oferty turystyki wiejskiej i agroturystyki.

Podczas konferencji zaprezentowano referaty obejmujące przekrój zagadnień związanych z turystyką wiejską:

  • Turystyczny potencjał obszarów wiejskich;
  • Partnerstwo w działaniach na rzecz rozwoju i promocji turystyki wiejskiej;
  • Działania Polskiej Organizacji Turystycznej z zakresu promocji turystyki na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem idei konsorcjum produktowego;
  • Liderzy wiejscy czynnikiem rozwoju turystyki na obszarach wiejskich;
  • Prezentacje potencjału turystycznego polskiej wsi ze szczególnym uwzględnieniem regionów Małopolski, Lubelszczyzny, Zachodniopomorskiego, Pomorza i Kaszub; Lubuskiego i Mazowsza.

W 2018 roku planowany jest cały szereg działań, m.in.:

  • organizacja stoiska „Odpoczywaj na wsi” podczas 11 krajowych turystycznych imprez targowych;
  • organizacja we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną promocji produktowej na rynkach zagranicznych − stoiska „Odpoczywaj na wsi” m.in. na targach ITB w Berlinie, Seniormässan w Sztokholmie, czy WTM w Londynie;
  • organizacja innych działań informacyjno-promocyjnych m.in. w ramach imprez dodatkowych jak Piknik PDŻ, Obchody Dnia Dziecka w KPRM, czy Jasnogórskie i Prezydenckie Dożynki;
  • działania wspierające jak wydawanie materiałów informacyjno-promocyjnych, organizację ogólnopolskiego konkursu „Odpoczywaj na wsi”, inwentaryzację produktów turystyki wiejskiej i agroturystyki, inne działania merytoryczne w formie seminariów, szkoleń, warsztatów.

Wsparcie rozwoju turystyki krajowej stanowi obecnie ważny element polityki rządu.

W kierunek ten wpisuje się turystyka wiejska, oferująca atrakcyjny produkt turystyczny, podkreślający charakterystyczne walory dziedzictwa kulturowego, kulinarnego i przyrodniczego polskiej wsi.

Realizacja projektu „Odpoczywaj na wsi”, zainicjowanego i koordynowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stanowi platformę wymiany wiedzy i współpracy w ramach istniejącego systemu instytucjonalnego działającego na rzecz rozwoju turystycznych funkcji obszarów wiejskich.

Inauguracja pierwszej edycji projektu odbyła się podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw w Warszawie w dniach 24-26 listopada 2016 r., a jego zakończenie nastąpiło podczas jubileuszowych 25. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw w dniach 23-25 listopada 2017 r. w Warszawie.

Źródło: MRiRW


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009