Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Nauka doradztwu rolniczemu w IWNiRZ w Poznaniu

09.07.2018

W dniach 20-22.06.2018r. w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Nauka doradztwu rolniczemu, zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Instytutem oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Celem spotkania była wymiana opinii i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami środowiska naukowego IWNiRZ w Poznaniu, a pracownikami jednostek doradztwa rolniczego, związanych z prowadzonymi w instytucie badaniami naukowymi oraz możliwościami poprawy efektywności transferu rozwiązań, umożliwiających również skuteczne wdrażanie instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej.

 

W pierwszym dniu spotkania przeprowadzono wykłady w 3 sesjach tematycznych: sesja I – rośliny włókniste, obejmowała m. in. zagadnienia związane z doborem odmian i zaleceniami agrotechnicznymi dla lnu włóknistego i oleistego oraz konopi w zależności od kierunku wykorzystania surowców. W sesji II omówiono agrotechnikę oraz wykorzystanie gospodarcze morwy białej, produkcję kokonów jedwabnika morwowego i kierunki wykorzystania surowców jedwabnych oraz czynniki wpływające na jakość i ilość wełny owczej i włókna alpak. Tematyka sesji III poświęcona była roślinom zielarskim: uprawie rumianku pospolitego, mięty pieprzowej, koziołka lekarskiego, tymianku pospolitego, dziurawca zwyczajnego, ostropestu plamistego oraz możliwości wprowadzenia roślin zielarskich do upraw ekologicznych.

 

Drugi dzień spotkania poświęcony był wizytom w zakładach doświadczalnych IWNiRZ. Doradcy odwiedzili Ogród Roślin Leczniczych w Plewiskach k/Poznania, gdzie zaprezentowano bogatą kolekcję roślin leczniczych i przyprawowych oraz omówiono ważniejsze przeprowadzane badania. Następnie grupa zwiedziła Zakład Przetwórstwa LENKON w Stęszewie, w którym prowadzony jest m. in. doświadczalny przerób lnu i konopi. W trakcie pobytu przedstawiono również wiele kierunków wykorzystania włókna lnu i konopi oraz prezentowano gotowe produkty. W trzecim zakładzie doświadczalnym w Pętkowie doradcy zapoznali się z doświadczeniami hodowlanymi lnu i konopi oraz doświadczeniami agrotechnicznymi prowadzonymi pod kątem innowacyjnych technologii uprawy. Zaprezentowano również uprawę morwy białej oraz hodowlę odmian tej rośliny.

 

W ostatnim dniu spotkania uczestnicy spotkania zwiedzili gospodarstwo zielarskie w Dobrzycy oraz gospodarstwo rolne w Baborówku.  Pierwsze to największa w Polsce firma specjalizująca się w produkcji surowców zielarskich. W gospodarstwie na 350 ha uprawiane są m. in. mięta pieprzowa, melisa lekarska, dziurawiec zwyczajny, lawenda lekarska i karczoch zwyczajny. Doradcy mieli możliwość zobaczyć nowoczesne suszarnie taśmowe, nawadnianie pól oraz zbiór mięty pieprzowej. Gospodarstwo w Baborówku, to z kolei przykład dużego gospodarstwa rolnego gdzie  intensywna i innowacyjna działalność produkcyjna (wieloletnia uprawa bezorkowa), idzie w parze z różnorodną działalnością usługowo-rekreacyjną świadczoną przez właścicieli i ich rodzinę.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009