Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Nauka doradztwu rolniczemu w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach

09.07.2018

W dniach 13-15 czerwca br. odbyło się spotkanie z cyklu „Nauka doradztwu rolniczemu”, zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Spotkanie miało charakter wykładowo-pokazowo-studyjny. Specjaliści zaprezentowali tematy związane z roślinami sadowniczymi, warzywniczymi i ozdobnymi w Polsce. Wykłady odbywały się w stolicy nauk ogrodniczych w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Część pokazowa w zakładzie doświadczalnym w Dąbrowicach, a studyjna w gospodarstwach związanych z produkcją owoców, warzyw i roślin ozdobnych.

 

Zaprezentowano zagadnienia dotyczące nowych gatunków i odmian roślin sadowniczych. Laury zbierała świdośliwa, którą jednocześnie prezentowano w doświadczeniach polowych. Świdośliwa to wciąż gatunek niszowy w Polsce, niepozorne owoce przypominające krzyżówkę aronii z borówką mają prozdrowotne właściwości, a uprawa krzewów nie wymaga dobrej gleby i doskonale nadaje się do zbioru kombajnowego. Ponadto prelegenci omówili nawadnianie roślin; rozwiązania techniczne do zbioru owoców; wykorzystanie pożytecznych organizmów, innowacyjne technologie przechowywania owoców; odmiany i uprawę winorośli, która coraz częściej poza walorami konsumpcyjnymi nabiera znaczenia jako produkt winiarski.

W części pokazowej na dniach otwartych z Instytutem grupa odwiedziła poletka doświadczalne z uprawami sadowniczymi jabłoni, czereśni, świdośliwy. Doradcy mieli możliwość zapoznania się z praktycznym elementem oceny plonowania roślin i podatności na choroby przy zastosowaniu różnych podkładek w uprawie jabłoni; owocowania rożnych odmian świdośliwy. ochrony upraw czereśni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawione na pokazie kombajny zbierające owoce rozwiązujące problem brakującej siły roboczej.

W części studyjnej odwiedzono gospodarstwa, w których można było zapoznać się z funkcjonowaniem warzywnej grupy producentów rolnych z linią technologiczną do pakowania przechowywania i transportu do sieci handlowej brokułów. Imponujące okazało się też gospodarstwo z produkcją sadzonek roślin ozdobnych, które pochodzą z różnych części świata, a ich produkcja w znacznym procencie jest produktem eksportowym do Europy zachodniej i inne zakątki świata.

Zwiedzanie bazy doświadczalnej obejmowało także doświadczenia ze skutecznością działania herbicydów w marchwi, ziemniakach i cebuli oraz przydomowego sposobu zagospodarowania pozostałości środków ochrony roślin z mycia opryskiwaczy w tzw. phytobagach. Pozostałość cieczy roboczej przechodzi wielokrotnie w obiegu przez podłoże infilrujące, a po oczyszczeniu woda powraca na pole. Proces ten prawidłowo przebiegający może wspomagać problematyczną utylizację środków ochrony roślin.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009