Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Innowacyjne rozwiązania dla usług wiejskich

10.07.2018

W najnowszym wydaniu Przeglądu Obszarów Wiejskich UE 26 "Inteligentne wioski: rewitalizujące usługi wiejskie" sięgnięto do koncepcji inteligentnych wiosek, zainicjowanej w ubiegłym roku przez Komisję Europejską i omówiono wiele inspirujących inicjatyw, które powstały w całej wiejskiej Europie. Znajdziemy tu wiele przykładów tego, jak społeczności tworzą innowacyjne rozwiązania dla usług wiejskich. Często można je ulepszyć dzięki technologii cyfrowej w takich dziedzinach jak: e-zdrowie, edukacja online, mobilność, lokalna produkcja energii i inne. W publikacji przedstawiono, w jaki sposób można w nowy, kreatywny sposób wykorzystywać innowacje cyfrowe i społeczne w celu poprawy podstawowych usług na obszarach wiejskich. Opisano również krajowe i regionalne podejścia do tworzenia przyjaznego środowiska, a także w jaki sposób programy rozwoju obszarów wiejskich mogą wywoływać innowacje w zakresie usług na obszarach wiejskich i pozyskiwać dodatkowe fundusze w celu uzyskania jeszcze większego wpływu.

Drugą pozycją przygotowaną przez Europejską Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, jest broszura "Innowacje cyfrowe i społeczne na obszarach wiejskich" poświęcona zrealizowanym z powodzeniem projektom finansowanym z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich EFRROW. Prezentowane przykłady dwunastu inicjatyw partycypacyjnych, obejmują sześć kluczowych obszarów usług: centra wielousługowe, zdrowie i opieka, edukacja i szkolenia, mobilność i logistyka, energia oraz cyfryzacja wsi. Przytoczone projekty same w sobie mogą mieć duży wpływ na jakość życia na obszarach wiejskich, zaś spojrzenie na wszystkie łącznie, może być źródłem inspirujących przykładów i materiału do głębszych przemyśleń nad koncepcją "inteligentnych wiosek".

Obie publikacje zostały oparte na pracach grupy tematycznej ENRD "Inteligentne wioski” (Smart Villages).


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009