Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

LINC2018 – relacja przedstawicieli Świętokrzyskiej Sieci LGD

10.07.2018

9 edycję konferencji LINC zorganizowała Fińska Sieć Lokalnych Grup Działania w dniach 12-14 czerwca 2018 r. w Rauma i Uusikaupunki (południowo-zachodnia Finlandia).

LINC – acronim angielskich słów Leader Inspired Network Community, to inicjatywa promująca podejście LEADER poprzez połączenie wymiany doświadczeń, zespołowych gier terenowych oraz promocji dziedzictwa kulinarnego w Europie.

W tegorocznej edycji uczestniczyło 300 przedstawicieli lokalnych grup działania z Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Luksemburgu, Niemiec, Polski, Rumuni, Szwecji, Walii, Węgier i Włoch. Polskę reprezentowała Świętokrzyska Sieć LGD z przedstawicielami 7 LGD tj. LGD Białe Ługi, LGD Krzemienny Krąg, LGD Nad Czarną i Pilicą, LGD Perły Czarnej Nidy, LGD Regionu Włoszczowskiego, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej oraz LGD Ziemi Sandomierskiej. Po raz pierwszy w konferencji LINC uczestniczyli przedstawiciele lgd z Gruzji, która aspiruje do Unii Europejskiej.

Konferencja tradycyjnie rozpoczęta została paradą uczestników na rynku Rauma, jednym z najstarszych miast Finlandii, założonym w 1442 r., z bogatą historią i dwoma obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Stare Miasto Rauma i cmentarzysko z epoki brązu Sammallahdenmäki.

Drugiego dnia Finowie zorganizowali siedem wizyt studyjnych do wyboru, których myślą przewodnią było hasło „Woda i błękitna gospodarka - woda, przyroda, zdrowa żywność i turystyka”. Wizyta, w której uczestniczyła grupa z Polski zorganizowana została do regionu Naantali, Region ten położony nad brzegiem Morza Bałtyckiego z rzekami, dolinami, lasami i jeziorami, charakteryzuje się dawną zabudową mieszkalną oraz terenami rolniczymi. Środowisko morskie, stara historia i nowoczesna architektura łączą się ze spokojną, ale dynamiczną przyrodą. Do południa uczestnicy wizyty zostali zabrani do Livonsaari - ekologicznej wioski, w której mieszkańcy prowadzą zrównoważony i bardziej naturalny styl życia, oparty na dzieleniu się zasobami dla wspólnego dobra i aktywnym życiu społecznym. Jako przykład organizatorzy przedstawili współpracującą z miejscową lgd spółdzielnię, która prowadzi ekologiczny ogród warzywny. Ostatnim etapem wizyty studyjnej była nadmorska miejscowość Naantali, której mieszkańcy żyją z turystyki. Jest to jedna z najstarszych osad Finlandii, pierwszy klasztor powstał tu w roku 1438, kościół ten wciąż dominuje nad miejscowością. W Naantali założone zostało jedno z pierwszych spa na półwyspie skandynawskim, a na wyspie widocznej z nadbrzeża portowego powstał park rozrywki oparty na bajkach o Muminkach. Znajduje się tu również rezydencja Prezydenta Finlandii. To wszystko sprawia, że miasteczko mające raptem ok. 12 tys. mieszkańców, jest jednym z głównych celów turystycznych Finlandii.

Wieczorem przygotowany został Cooperation Corner, na którym przedstawiciele lgd mogli prezentować przygotowywane projekty współpracy i szukać do nich partnerskich lgd.  Uczestnicy LINC2018 przed przyjazdem zostali poproszeni przez organizatorów o przygotowanie opisów projektów współpracy, do których szukają zagranicznych partnerów, w następujących obszarach tematycznych:

  • turystyka,
  • lokalna gospodarka niezwiązana z rolnictwem,
  • rolnictwo i przetwórstwo,
  • tradycje, dziedzictwo, krajobraz,
  • środowisko, zrównoważony rozwój, energia,
  • mobilność, sprawy społeczne.

W trakcie tego wieczornego spotkania uczestnicy zostali podzieleni według ww. obszarów tematycznych na grupy, w których mogli rozmawiać z koordynatorami prezentowanych projektów współpracy, wymieniać się swoimi doświadczeniami i przede wszystkim nawiązać współpracę.

John Grieve z Punktu Kontaktowego przedstawił zadania Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich związane ze wsparciem lgd w tworzeniu międzynarodowych projektów współpracy, w tym w szczególności dostępne na stronie internetowej ENRD https://enrd.ec.europa.eu/leader-clld/clld-partner-search_en

Reprezentacja świętokrzyskich lgd ponadto zaprosiła uczestników do wzięcia udziału w konferencji „Projekty współpracy, a rozwój obszarów wiejskich”, która zaplanowana jest na wrzesień br. w Kielcach.

Ostatniego dnia uczestnicy zostali zabrani tradycyjnymi finlandzkim łodziami na wyspę Katanpää, gdzie studenci studiów o specjalności - rozwój turystyki międzynarodowej, zorganizowali zespołową grę terenową. Wyspa Katanpää jest Parkiem Narodowym i ze względu na swą bogatą historię jednym z ważniejszych miejsc docelowych turystów. Początkowo służyła jako miejsce zsyłki więźniów, a z początkiem XX w. ze względu na swoje strategiczne położenie została przekształcona w fort obronny. Na szlaku poprowadzonym wśród fortyfikacji z początku ubiegłego wieku przygotowany został European Bufet, na którym częstowano tradycyjnymi potrawami z krajów uczestniczących w LINC2018.

Podczas gry zespołowej przedstawiciel świętokrzyskich lgd w jednym zespole z Finami, Gruzinami, Estończykami i Walijczykami zdobyli 3 miejsce wykazując się zręcznością, sprytem i znajomością geografii świata. W trakcie zawodów zespół musiał wykazać się znajomością morskich ryb, które są podstawą tutejszej diety, przypisując angielskie i łacińskie nazwy do zdjęć ryb. Na szczęście w zespole był Walijczyk, okrzyknięty na koniec fisherman’em, ponieważ nie tylko prawidłowo rozpoznał wszystkie ryby, ale również w ostatniej konkurencji bezbłędnie i szybko wiązał węzły żeglarskie. Na kolejnych punktach kontrolnych zespół napełniał wodą wiadro mając do dyspozycji dziurawe naczynie, łączył zdjęcia z różnych stron świat z flagami państw, a w trakcie kalambur zgadywał hasła oparte na dziedzictwie Finlandii.

Konferencje LINC są niepowtarzalnym miejscem, gdzie uczestnicy nie tylko zdobywają doświadczenia związane z wdrażaniem podejścia LEADER kraju goszczącego, ale również mają możliwość nawiązywania kontaktów niezbędnych do tworzenia międzynarodowych projektów współpracy. Z tego względu przedstawiciele świętokrzyskich lgd zgłosili gotowość organizacji LINC w Polsce w najbliższym wolnym terminie.

  

Opracował: Piotr Sadłocha, Dyrektor Biura Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej

Udział obu przedstawicieli Świętokrzyskiej Sieci LGD reprezentujących LGD Białe Ługi i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej finansowany był ze środków Jednostki Centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009