Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

I Międzyregionalny Pokaz Alpak

02.10.2018

W dniach 07-09.09.2018 roku podczas XXXI Barzkowickich Targów Rolnych AGROPOMERANIA 2018 odbył się I Międzyregionalny Pokaz Alpak zrealizowany w ramach planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan Operacyjny na lata 2018-2019.

W Pokazie udział wzięło 10 hodowców zrzeszonych w Polskim Związku Hodowców Alpak z województwa lubelskiego, pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego oraz wielkopolskiego i małopolskiego:

  • Wróblewska Katarzyna
  • Alpaka-Team Anna Demkowicz
  • Mucha Urszula 
  • Hodowla alpak Alpaki Pociecha” 
  • Alpakoterapia Narsena Natalia Gąska
  • Wierzbicki Mariusz
  • Hodowla Alpak Coniraya Joanna Najbar
  • Alpaczino Małgorzata Jachimowska
  • Alpakarium Agata Raczyńska
  • Alpakarnia Marta Pietrzykowska

Każdego dnia trwania I Międzyregionalnego Pokazu Alpak w godzinach 9.00-18.00 zainteresowani hodowlą i chowem alpak mieli możliwość skorzystania z pomocy specjalistów na stoisku informacyjnym, porozmawiania z hodowcami, a także zapoznania się z tymi zwierzętami, które prezentowane były w boksach. Zwiedzający interesowali się nie tylko zagadnieniami z zakresu chowu i hodowli alpak, ale także z możliwością uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie hodowli tych zwierząt i sposobem wykorzystania ich we własnych gospodarstwach jako alternatywne źródło dochodu.

 

W dniu 07.09.2018r. od godz. 13.30 do 17.30 odbyło się seminarium z zakresu hodowli alpak. Na seminarium poruszana była m.in.  problematyka zdrowotności stad hodowlanych oraz problemy  związane z rozrodem alpak. W sobotę i niedzielę odbyła się prezentacja alpak na ringu, prezentowane były zwierzęta z dziesięciu hodowli. W trakcie trwania tej prezentacji omówione zostały zasady oceny alpak, zwiedzający mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z oprowadzającymi zwierzęta, zadano wiele pytań odnośnie specyfiki hodowli czy też odnośnie kryteriów jakimi należy się kierować przy wyborze zwierząt do swojego stada. Zainteresowanie prezentacją na ringu było ogromne i sprawiło wiele radości i satysfakcji zarówno hodowcom jak i odwiedzającym.

W sobotę 08.09.2018 w godzinach od 10.00-12.00 odbyła się wycena zwierząt uczestniczących w I Międzyregionalnym Pokazie Alpak. Zwierzęta oceniane były przez międzynarodowego sędziego Panią Mary Jo Smith z Wielkiej Brytanii. Ocenie podlegał pokrój zwierząt, stan uzębienia, a także ocenie poddane zostało runo.

Sędzia wyłoniła 10 najlepszych zwierząt biorących udział w Pokazie, a najlepsze hodowle uhonorowane zostały  szklanymi statuetkami.

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009