Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Przyzagrodowy chów gęsi - relacja ze szkoleń w województwie kujawsko – pomorskim

03.10.2018

28 sierpnia zakończył się cykl szkoleń z chowu przyzagrodowego gęsi w województwie kujawsko-pomorskim pn. Przyzagrodowy chów gęsi szansą na aktywizację mieszkańców obszarów wiejskich. Celem szkoleń było nabycie praktycznej i teoretycznej wiedzy z zakresu hodowli gęsi.

Podczas szkoleń eksperci  omówili zagadnienia m.in. z zakresu chowu gęsi systemem przyzagrodowym, przetwórstwo produktów z gęsi oraz przeprowadzili warsztaty z zakresu przetwórstwa gęsiny. Szkolenia miały miejsce w Chrośnie, gm. Kruszwica, Kruszwicy, Lubiczu Górnym, koło Torunia i Bierzgłowie gm. Łubianka. Szkoleniom towarzyszyły m.in. takie wydarzenia jak Kujawski Nowalijki, podczas których odbyły się jarmarki produktów ekologicznych i regionalnych.Szkolenia były przeprowadzone z udziałem ekspertów kulinarnych z Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi oraz kucharzy i dziennikarzy telewizyjnych z telewizji TVN oraz TVP Bydgoszcz.

Grupę, do której były skierowane szkolenia, stanowiły kobiety z gospodarstw rolnych i w efekcie szkoleń wiedzę na temat ekologicznego chowu gęsi nabyło co najmniej 130 osób zainteresowanych tą formą działalności rolnej. Chów przyzagrodowy gęsi jako rozwiązanie dla nierentownych gospodarstw wiejskich został rozpropagowany przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi w województwie kujawsko – pomorskim i stanowi źródło utrzymania dla rolników chowających gęsi, których z każdym rokiem w tym regionie przybywa.

Celem realizowanych szkoleń jest promocja chowu gęsi na terenie całego kraju, dlatego już we wrześniu ruszają kolejne szkolenia w województwach podlaskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Promocja chowu gęsi  oraz zdrowej żywności na bazie gęsiny w pozostałych województwach ma na celu popularyzację nowych rozwiązań w rolnictwie kierowanych do grup rolników wymagających wsparcia i przekwalifikowania. Zapraszamy zainteresowane niepracujące kobiety do 35 roku życia z gospodarstw rolnych i kobiety w wieku emerytalnym, niepracujące zamieszkujące tereny wiejskie  do udziału w szkoleniach. 

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009