Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Szkolenia pszczelarskie w województwach łódzkim, opolskim i śląskim

21.09.2018

 „Pszczoły i pszczelarstwo = rolnictwo ekologiczne” to projekt,  którego założeniem jest  aktywizacja obywateli w zakresie pszczelarskiej edukacji ekologicznej oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez rozpowszechnienie informacji z zakresu ochrony owadów zapylających. W ramach projektu zrealizowano szkolenia łączące teorie z praktyką  w podziale na grupy podstawowe i zaawansowane. Jak wyglądały? Relacja poniżej.

Uczestnicy grupy podstawowej w miejscowości Wiewiórów (Gmina Lgota Wielka), swój dzień szkoleń niestacjonarnych spędzili na pasiece Pana Jerzego Lary (miejscowość Garnek), który jest właścicielem pasieki składającej się z ponad 300 rodzin pszczelich. Uczestnicy mogli zajrzeć do rodzin pszczelich, obejrzeć ramki oraz znaleźć matkę pszczelą. Ponadto, uczestnicy mieli również możliwość porównania pszczoły, trutnia i matki pszczelej, pod kątem wielkości i niezbędności w ulu.

Kolejne szkolenie tym razem dla  grupy zaawansowanej odbyło się w Gomunicach. Osobą prowadzącą był Pan Józef Polnik, zamieszkujący na terenie powiatu jastrzębskiego (woj. śląskie), który omówił różne sposoby gospodarowania oraz rodzaje pożytków pszczelich w różnych regionach Naszego kraju. Dzięki doświadczeniu Pana Józefa uczestnicy poznali również rodzaje maszyn i urządzeń pszczelich, jakie są stosowane poza granicami Polski.

Na szkoleniu w Sulmierzycach osobą prowadzącą był Pan Marcin Sosna, który również pochodzi i zamieszkuje na terenach graniczących z Czechami. Pan Marcin zaszczepił wśród uczestników chęć wychowu matek pszczelich na własne potrzeby, przedstawił i zaprezentował w praktyce, jak się to wykonuje i że nie jest to nic trudnego.

W następnym tygodniu realizowane były kolejne dwa szkolenia, w Brennej oraz w Kamieńsku. Szkolenie  w Brennej  prowadził pszczelarz, który zamieszkuje górny Śląsk, w związku z czym znowu uczestnicy mieli możliwość porównania prowadzonej gospodarki pasiecznej i pożytków pszczelich między stosunkowo daleko oddalonymi od siebie regionami.

Natomiast w dniu wyjazdu do pasieki, uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia jednego z pszczelarzy należących do Koła Pszczelarzy w Jastrzębiu Zdroju. W Kamieńsku, uczestnicy mieli przyjemność poznać młodszego właściciela pasieki zawodowej – Kamila Larę, który wraz z ojcem prowadzi pasiekę składającą się z ponad 300 rodzin pszczelich. Zobaczyli także profesjonalny sprzęt do miodobrania oraz sprzęt do wychowu matek pszczelich na sprzedaż.

 W Jastrzębiu Zdroju dla grupy zaawansowanej szkolenie prowadził dr. Wiesław Londzin – wysokiej klasy specjalista w zakresie gospodarki pasiecznej, właściciel pasieki zlokalizowanej na terenie Chorwacji, dlatego też podczas szkolenia w profesjonalny sposób przekazał uczestnikom wiedzę dotyczącą prawidłowego gospodarowania w pasiece oraz najnowsze regulacje prawne dotyczące prowadzenia pasieki pszczelej i wykorzystywania pożytków.

W Zebrzydowicach szkolenie prowadziła Pani dr. Maria Zoń – wysokiej rangi specjalistka w zakresie chorób pszczelich, pracująca od lat nad przyczynami i sposobami ich leczenia. Zachwyciła uczestników swoją wiedzą, oraz sposobem prowadzenia szkolenia – pełne zobrazowanie przyczyn i sposobów rozpoznawania wszystkich chorób pszczelich, jak również prawidłowego gospodarowania na pasiece, aby owych chorób uniknąć.

Natomiast Pan Sosna prowadził szkolenia w Świerklanach, gdzie wśród uczestników można było zobaczyć wielu doświadczonych pszczelarzy, którzy mają swoje pasieki od kilkudziesięciu lat. Pan Marcin przedstawił im nowoczesne i teraźniejsze sposoby gospodarowania na ulach poliuretanowych i styropianowych, jak również podczas dnia wyjazdowego do pasieki, uczestnicy mieli możliwość zobaczenia jednej z profesjonalnych pasiek, gdzie ule pszczele znajdowały się pod zadaszeniem, a wylotki do uli, były wydłużone o specjalne podesty.

Grupa szkoleniowa w Głubczycach miała przyjemność poznać Pana Jerzego Larę, dzięki czemu pojawiła się możliwość konfrontacji regionu śląskiego i opolskiego, pod względem prowadzenia pasiek pszczelich oraz występujących pożytków pszczelich. Dodatkowo, w dniu szkolenia wyjazdowego, uczestnicy mieli możliwość zobaczenia gospodarowania w ulach kasetowych, które umieszczone były w wozie Drzymały. Jest to jedna z najstarszych metod gospodarowania na ulach, aktualnie traktowanych jako wyjątkowe i bardzo rzadko spotykane.

Natomiast w Pietrowicach Wielkich odbyły się dwa szkolenia pszczelarskie, dla dwóch różnych grup szkoleniowych, gdzie uczestnicy byli członkami dwóch różnych Kół Pszczelarskich.

Ze względów organizacyjnych, chcieli odbywać szkolenie w jednym budynku, dlatego też, szkolenia tam prowadził Pan Kamil Lara oraz Pan Daniel Świerkowski – pochodzący z terenu województwa łódzkiego.

Uczestnicy i prowadzący szkolenia, porównali sposoby gospodarowania pomiędzy regionami, występujące choroby pszczele, jak również sposoby zapewnienia swoim pszczołom pożytku pszczelego. Ponadto, obie grupy szkoleniowe w dniu szkoleń niestacjonarnych, odwiedzili pasiekę jednego z członków Koła Pszczelarskiego w Jastrzębiu Zdroju, który posiadał specjalny mechanizm do podnoszenia uli pszczelich.

Prezentacje do pobrania:

 

  • Budowa ula i omówienie rodzajów uli - pobierz
  • Porady praktyczne z zakresu gospodarki pasiecznej - pobierz
  • Powiększenie pasieki - pobierz
  • Hodowla matek na własny użytek - pobierz
  • Powiększenie pasieki - pobierz
  • Choroby pszczół i ich zwalczanie - pobierz
  • Matki pszczele w gospodarce pasiecznej - pobierz
  • Asortyment produktów pszczelich - pobierz
  • Przygotowanie rodzin do zimowli - pobierz
  • Prawne regulacje prowadzenia pasieki, sprzedaży produktów pszczelich - pobierz

 

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009