Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Szkolenia pszczelarskie w województwach łódzkim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim

17.10.2018

 „Pszczoły i pszczelarstwo = rolnictwo ekologiczne” to projekt,  którego założeniem jest  aktywizacja obywateli w zakresie pszczelarskiej edukacji ekologicznej oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez rozpowszechnienie informacji z zakresu ochrony owadów zapylających. W ramach projektu zrealizowano szkolenia łączące teorie z praktyką  w podziale na grupy podstawowe i zaawansowane. Jak wyglądały? Relacja poniżej.

W Pietrowicach Wielkich odbyły się dwa szkolenia pszczelarskie, dla dwóch różnych grup szkoleniowych. Szkolenia dla 2 grupy prowadził Pan Daniel Świerkowski – pochodzący z terenu województwa łódzkiego.

Uczestnicy i prowadzący szkolenia, porównali sposoby gospodarowania pomiędzy regionami, występujące choroby pszczele, jak również sposoby zapewnienia swoim pszczołom pożytku pszczelego. Ponadto, w dniu szkoleń niestacjonarnych, uczestnicy odwiedzili pasiekę jednego z członków Koła Pszczelarskiego w Jastrzębiu Zdroju, gdzie jego pracownia posiada kilka rozwiązań przydatnych dla wszystkich pszczelarzy.

Kolejne szkolenie odbyło się głównie dla członków Koła Pszczelarskiego z Wójcina, w Bolesławcu, powiat wieruszowski. Szkolenia prowadził Pan Jerzy Lara, który przedstawił uczestnikom szczegóły dotyczące wychowu matek pszczelich, robienia i rozwijania odkładów pszczelich, a przede wszystkim zasady ochrony rodzin pszczelich przed chorobami. Dodatkowo, w dniu wyjazdu do pasieki, uczestnicy mieli możliwość obejrzenia typowej pasieki pokazowo-edukacyjnej, dzięki której Pan Lara, mógł pokazać pewne rozwiązania w sposób bezpośredni.

Następnie w Brodach, szkolenie prowadził Pan Daniel Świerkowski, który na terenie województwa świętokrzyskiego, przekazał uczestnikom różnicę w gospodarowaniu pomiędzy swoimi regionami, jak również częstotliwość występowania chorób zakaźnych u pszczół. Niemniej jednak, uczestnicy w drugim dniu szkolenia badali swoje miody za pomocą refraktometra, który pokazuje zawartość wody w miodzie (wielu uczestników nigdy tego nie robiło). Wyjazd do pasieki, uczestnicy mieli za tydzień w niedzielę, do Domu Pszczelarza w Morawicy.

Grupa szkoleniowa z Morawicy, miała swoje szkolenie w Brudzowie, a szkolenie dla nich prowadził Pan Jerzy Lara. Ze względu na poziom podstawowy wiedzy pszczelarskiej, uczestnicy w bardzo szczegółowy sposób dopytywali o wiele tematów związanych z prawidłową gospodarką pszczelarską, a przede wszystkim o praktyczne rozwiązania. Grupa szkoleniowa swój wyjazd również miała do Domu Pszczelarza w Morawicy, gdzie mieli możliwość pracy nie tylko z ulami pokazowymi i towarowymi, ale również zobaczenia części edukacyjnej pasieki, gdzie informacje w formie tablic edukacyjnych, zawierały m.in. rodzaje i zastosowanie różnych miodów, cykl życia pszczoły, terminy kwitnienia poszczególnych pożytków pszczelich.

Dla uczestników szkolenia w Woli Krzysztoporskiej, zajęcia prowadził Pan Daniel Świerkowski, gdzie tematyka opierała się głównie na wychowie matek pszczelich na własne potrzeby, jak również prowadzenia pasieki na większą skalę, w okolicach 70 rodzin pszczelich. Dlatego też, wyjazd do pasieki uczestnicy mieli do Pana Lary, który aktualnie posiada ponad 300 rodzin, w celu zobrazowania wielkości pracy, oraz posiadania umiejętności logistycznych, aby móc wszystkie prace pasieczne wykonać w tym samym czasie.

W kolejny weekend odbywały się szkolenia w miejscowości Ozimek i Niemodlin. W Ozimku szkolenia prowadził Pan Jerzy Lara, natomiast w Niemodlinie - Kamil Lara. Grupa szkoleniowa z Ozimka była bardzo zadowolona z przeprowadzonych szkoleń teoretycznych i praktycznych (które odbyły się w pasiece w Granicach), głównie ze względu na praktyczne podejście do tematu pszczelarstwa. Natomiast grupa szkoleniowa w Niemodlinie zawierała w sobie uczestników starszych wiekiem, również z stosunkowo dużym doświadczeniem w gospodarowaniu pszczołami. Niemniej jednak, Pan Kamil, miło młodego wieku, przedstawił im aktualne trendy, sposoby i zastosowania nowych narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w gospodarce pszczelarskiej. Dodatkowo, podczas zajęć w pasiece, pokazał im w praktyce, jak korzystać i jak się nimi posługiwać.

W ostatni weekend szkoleń pszczelarskich, zostały zrealizowane 3 szkolenia: w Radlinie, w Ornontowicach oraz w Krapkowicach.

W Radlinie szkolenia dla uczestników prowadził Pan Marcin Sosna - członek Koła Pszczelarskiego w Jastrzębiu Zdroju. Ze względu na poziom grupy szkoleniowe, była to grupa podstawowa, Pan Marcin od podstaw tłumaczył zasady prowadzenia prawidłowej gospodarki pasiecznej. Skupił się przede wszystkim na przekazaniu uczestnikom praktycznych rozwiązań, jak również zwrócił ich uwagę na temat chorób pszczelich, oraz sposoby poddawania matek pszczelich w rodzinach produkcyjnych i odkładach.

W Ornontowicach szkolenie prowadził dr Wiesław Londzin - fachowiec w tematyce wychodu matek pszczelich oraz chorób występujących w rodzinach pszczelich. Uczestnicy otrzymali odpowiedź na każde zadane pytanie, a przede wszystkim mieli możliwość porównać sobie sposoby wychowu matek pszczelich w Polsce, jak również za granicą - w Chorwacji. Podczas szkoleń niestacjonarnych, uczestnicy odwiedzili pasiekę jednego z członków Koła Pszczelarskiego z Jastrzębia Zdroju, i dzięki pięknej pogodzie, mieli możliwość zajrzenia do rodzin produkcyjnych, zobaczenia całego sprzętu pszczelarskiego, jak również i pracowni.

Natomiast w Krapkowicach szkolenie prowadził Pan Kamil Lara. Uczestnicy i prowadzący szkolenia, porównali sposoby gospodarowania pomiędzy regionami (śląskie a opolskie), występujące choroby pszczele, jak również sposoby zapewnienia swoim pszczołom pożytku pszczelego. Dzięki doświadczeniu Pana Kamila, uczestnicy mieli możliwość pozyskania wiedzy dotyczącej profesjonalnego wychowu matek pszczelich, przygotowywania rodzin i odkładów do zimowli, jak również szybkiego rozpoznawania kilku najważniejszych chorób wśród pszczół.

Prezentacje do pobrania:

  • Budowa ula i omówienie rodzajów uli - pobierz
  • Porady praktyczne z zakresu gospodarki pasiecznej - pobierz
  • Powiększenie pasieki - pobierz
  • Hodowla matek na własny użytek - pobierz
  • Powiększenie pasieki - pobierz
  • Choroby pszczół i ich zwalczanie - pobierz
  • Matki pszczele w gospodarce pasiecznej - pobierz
  • Asortyment produktów pszczelich - pobierz
  • Przygotowanie rodzin do zimowli - pobierz
  • Prawne regulacje prowadzenia pasieki, sprzedaży produktów pszczelich - pobierz

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009