Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Cydr we Francji i Hiszpanii

30.10.2018

W dniach 14-20 października 2018 odbyła się wizyta studyjna do Francji i Hiszpanii, która była okazją do zapoznania się z organizacjami producentów, gospodarstw sadowniczych i przetwórczych zajmujących się produkcją cydru oraz organizacji promujących cydr w Normandii oraz Asturii.  Wizyta studyjna była organizowana przez  Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru przy udziale partnerów projektu; Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, Lokalnej Grupy Działania Owocowy Szlak oraz   Stowarzyszenia Kraina Lasów i Jezior-Lokalna Grupa Działania w ramach operacji: „Przetwórstwo oparte na lokalnych zasobach szansą rozwoju dla polskich sadowników”

Głównym celem operacji jest poznanie zasad współpracy w sektorze rolnym w oparciu o lokalne zasoby w innych krajach Unii Europejskiej, wymiana doświadczeń  na temat organizacji przetwórstwa owoców (jabłka-produkcja jabłecznika)  pod kątem prawnym, organizacyjnym, marketingowym oraz finansowym na terenie Francji oraz Hiszpanii, upowszechnienie aktualnej wiedzy na temat produkcji jabłecznika oraz wymiana doświadczeń i wzrost umiejętności praktycznych w zakresie nowych kierunków działalności pozarolniczej.

Pierwszym punktem wizyty studyjnej była wizyta u producenta cydru oraz sadownika w gospodarstwie Le Pressoir d`Or. Produkcja jabłoni rozpoczęła się w 1987 r. na blisko 27-hektarowym gospodarstwie w Górnej Normandii. Gospodarstwo produkuje ok. 15 odmian jabłecznika z 19 000 drzewek jabłoni uwzględniając produkcję ekologiczną czyli polega na regularnej produkcji wysokiej jakości owoców uwzględniając naturę.  Podczas spotkania przedstawiono cały mechanizm produkcji jabłecznika począwszy od zbioru jabłek który jest wykonywany mechanicznie jesienią. Jabłka są następnie sortowane ręcznie i myte ostrożnie. Następnie są one prasowane mechanicznie za pomocą prasy membranowej. Następnie przechowujemy jabłko w zbiornikach ze stali nierdzewnej aż do defekacji. To wtedy miąższ i drożdże wznoszą się na powierzchnię i tworzą tak zwany "brązowy kapelusz". Następnie przenosi się przyszły cydr z jednego zbiornika do drugiego, zwracając uwagę na pozostawienie brązowego kapelusza w pierwszym zbiorniku. Kolejno następuje fermentacja alkoholowa czyli  przemiana cukru w ​​alkohol i dwutlenek węgla pod działaniem drożdży. Od tego momentu można mówić o cydrze. W trakcie wizyty była możliwość zapoznania się z technologią produkcji, prowadzenia sadu oraz sprzedaży cydru. Właściciele prowadzą również sklep ze swoimi produktami: cydrami, octem winnym, przetworami owocowymi oraz  z produktami tradycyjnym z regionu. Dzięki bezpośredniemu spotkaniu z właścicielami była okazja do zadawania pytań, wymiany doświadczeń oraz degustacji różnych rodzajów cydrów rzemieślniczych, w tym uhonorowanych na różnych konkursach krajowych.

 

Kolejna wizyta na terenie Francji została zaplanowana w gospodarstwie/ zakładzie Pana Herve DUCLOS - współwłaściciela Domaine Duclos Fougeray. Jako członek Zarządu Syndykatu Promocji Cydru w Normandii Górnej jest on niekwestionowanym ekspertem międzynarodowym w produkcji produktów cydrowych, zarówno cydru jak i pommeau i calvadosu. Prowadzi projekty doradcze w Skandynawii (Norwegia, Szwecja), Chinach i Nepalu. Napisano o nim wiele artykułów w prasie branżowej i popularnej. Ekspert w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich w dziedzinie promocji produktów lokalnych Francji Zachodniej.  Miejsce w którym prowadzona jest sprzedaż oraz piwniczka to dom z XVIII wieku. Ta rodzinna posiadłość rolnicza znajduje się w samym sercu "boutonnière" Pays de Bray, formacji geologicznej, unikalnej we Francji. Wszystkie budynki są z błota i muru pruskiego, w którym mieści się Cider, Calvados i Pommeau Normandy w idealnej atmosferze do ich doskonałego dojrzewania. Od 23 lat właściciel kultywuje sztukę wytwarzania wysokiej jakości cydru, Pommeau de Normandie i Calvados, z poszanowaniem tradycji. Medale wygrane w Concours Général Agricole w Paryżu za słodki cydr i tradycję cydru, jak również te uzyskane za Calvados i Pommeau de Normandie są świadectwem wysokiej jakości. Sady jabłoniowe prowadzone są na 18 ha gdzie można znaleźć ok. 26 różnych odmian prowadzonych specjalnie pod kątem produkcji cydru, calvadosu oraz Pommeau Normandy.  Wizyta w cydrowni pozwoliła na szczegółowe  zapoznanie się z technologią produkcji a komentarz właściciela i bardzo szczegółowe  odpowiedzi na pytania pozwolą na przeniesie tych dobrych praktyk na teren naszego kraju.  Ogromne doświadczenie Pana Duclos  w tym w stowarzyszeniu zajmującym się konsolidacją i promocją produkcji cydru pozwoliło na porównanie rozwiązań prawnych, finansowych, higienicznych, dot. sprzedaży oraz marketingu cydru we Francji oraz Polsce. Spotkanie było uzupełnione również o degustację cydrów produkowanych w gospodarstwie.  

Kolejne spotkania odbyły się na terenie Hiszpanii (Asturii). Pierwsze spotkanie odbyło się w siedzibie organizacji SIDRA de Asturias Denominacion de Origen Protegida, która jest częścią  Ministerstwa Zasobów Rozwoju Obszarów Wiejskich i Naturalnych Rządu Księstwa Asturii i odpowiada za wizerunek/promocję  asturyjskich cydrów  które posiadają europejski certyfikat Chroniona Nazwa Pochodzenia. Rada Regulacyjna ds. ODNALEZENIA POCHODZENIA jest oficjalną organizacją akredytowaną w celu poświadczenia, że cydr jest kwalifikowany jako nazwa pochodzenia "Sidra de Asturias". Obecnie zrzesza 31 winnic oraz 322 plantatorów i 843 hektarów rejestrowanych i audytowanych plantacji odmian jabłek Asturii należących do 76 gatunków wymienionych w rozporządzeniu o nominale pochodzenia co oznacza że obszar geograficzny obejmuje całe terytorium Asturii: zarówno produkcja jak jabłko i wszystkie etapy produkcji cydru (przetwarzania, przechowywania, pakowania, dystrybucji i marketingu) powinny być prowadzone w całości w Asturii. Rada Regulacyjna jest organem kontrolnym i certyfikującym, który zgodnie z art. 10 rozporządzenia (EWG) 2081/92 jest odpowiedzialny za zapewnienie, że produkty chronione przez Certyfikat UE spełniają wymogi określone w jej regulaminie. Między innymi funkcje Rady Regulacyjnej obejmują całe administracyjne zarządzanie organizacją; przeprowadzania kontroli działek i pochodzenie surowca do produkcji cydru chronionego, także będzie odpowiedzialny za monitorowanie procesu zbierania, wyciskania jabłka, dekantacji moszczu, fermentacji, dojrzewania, butelkowania, etykietowania, dystrybucji i komercjalizacji, aby nie można było pomylić cydru z chronioną nazwą pochodzenia z innymi pochodzącymi z innego źródła; monitorowanie i kontrola produkcji, przetwarzania i jakości; certyfikacji jakości cydru, promocji i reklamy chronionej nazwy pochodzenia; przyznania prawa do używania chronionej nazwy pochodzenia zgodnie z systemem certyfikacji określonym w Podręczniku Procedur Jakości . Odpowiada również za marketing oraz wsparcie dla produktu objętego oznaczeniem. Ze swojego socjoekonomicznego aspektu obrony interesów sektora Rada Regulacyjna opowiada się za inicjatywami na rzecz ustanowienia międzybranżowych porozumień między operatorami zarejestrowanymi w organizacji. W trakcie spotkania wymieniono doświadczenia polskie i hiszpańskie w zakresie produkcji cydru, była okazja do zadawania pytań przedstawicielowi organizacji w zakresie różnic między ustawodastwem polskim  a hiszpańskim w zakresie produkcji cydrów metodą rzemieślniczą.

Uczestnicy zwiedzili również cydrownię SIDRA CORTINA – rodzinną cydrownię, która nieprzerwanie od  blisko 80 lat produkuje naturalny cydr z chronioną nazwą pochodzenia. Była okazja obejrzenia cydrowni z różnymi rodzajami zbiorników które mają również wpływ na smak i jakość cydru. Od 2000 roku cydry CORTINA otrzymują nagrody lokalne, krajowe i międzynarodowe.  Wizycie w cydrowni towarzyszyła również degustacja  cydrów.

Jakość cydrów zależy  również od produktów wyjściowych tj. jabłek w związku z tym kolejna wizyta obejmowała spotkanie z producentem  jabłek - Madiedo Orchards, który wyłącznie produkuje jabłka na potrzeby okolicznych cydrowników. Wizyta w gospodarstwie pozwoliła na przekazanie najważniejszych informacji na temat prowadzenia sadów jabłoniowych biorąc pod uwagę wyłącznie odmiany cydrowe. Warunki klimatyczne, ewentualne choroby/szkodniki, wielkość zbiorów oraz sposób prowadzenia sadu stanowiły najważniejsze tematy podczas spotkania z właścicielem.

Następnie grupa udała się na spotkanie z Przewodniczącym Cider Foundation (Asturies XXI) oraz redaktorami największego cydrowego magazynu na świecie LA SIDRA (THE CIDER). W trakcie spotkania przekazano informacje dot. promocji cydru, projektów międzynarodowych oraz organizacji Międzynarodowych Konkursów Cydrowych w których corocznie biorą udział również Polacy. Magazyn La Sidra jest również największym źródłem informacji dot. ASTURII pod kątem cydru tj. eventów cydrowych, gastronomii, kultury, turystyki. Największą niespodzianką była publikacja na łamach magazynu relacji z pobytu polskiej grupy, która została również opublikowana na stronie www.lasidra.as.

Kolejno grupa udała się do Castiello de Bernueces  gdzie w 2005 roku ukończony został projekt „Llagar El Duque”- cydrowni połączonej z zachowaniem  typowych obchodów asturyjskich Espich. Tradycja  „Espicha” w Asturii,  pochodzi z dawnych domów wiejskich gdzie próbowano pierwszego cydru, równocześnie połączonego ze spotkaniem/piknikiem który został  zorganizowany z typowych produktów z domów asturyjskiej wsi np. chorizo , gotowane jajka, mielone z mantanza, omlet ziemniaczany ... itd. Wszystkie te produkty umieszczano na stole wokół Llagar dla ludzi, którzy przyszli, aby wypróbować nowy jabłecznik espichada. Tak więc w tym miejscu kultywuje się uroczystości, spotkania z przyjaciółmi lub współpracownikami  i świętuje się zachowując tradycję.   W trakcie wizyty przygotowano dla grupy degustację cydrów  z różnych krajów, aby przedstawić zróżnicowane  produkty co w pewien sposób odwierciedla preferencje smakowe mieszkańców różnych krajów Europy.

W ostatnim dniu wizyty udano się do gospodarstwa Finca Gallinal –plantacji jabłek cydrowych prowadzonego przez Pana  Daniela  Exnera. Sukcesywnie rozwijające się gospodarstwo sadownicze specjalizuje się wyłącznie w produkcji jabłek na potrzeby okolicznych cydrowni. Różne odmiany, różne sposoby prowadzenia plantacji , technologia  to główne elementy które interesowały uczestników. Właściciel bardzo otwarty na nowinki technologiczne sam również inwestuje w gospodarstwo korzystając z zewnętrznych żrodeł dofinansowania planując otwarcie w niedalekiej przyszłości własnej cydrowni.

Następnie udano się do Asturian Heritage Museum (Muséu del Pueblu d’Asturies) - muzeum etnograficznego założonego w 1968 roku w Gijon. Jego głównym celem jest zachowanie historii asturyjskiej ludności. Nazwa tłumaczy się jako Muzeum Ludu Asturii. Muzeum zajmuje 35 000 metrów kwadratowych, w tym kilka budynków i staw wodny. Jest to oaza spokoju w mieście, aby poznać kulturę Asturii. Budynek wejściowy reprezentował Asturię na Powszechnej Wystawie w Sewilli w 1992 roku. Przeniesienie do Gijon miało miejsce w 1994 roku. W budynku tym mieści się recepcja, sala zgromadzeń i tymczasowe sale wystawowe. Obejmuje obiekty życia domowego w Asturii od roku 1800 do lat 60. XX wieku. Przechadzając się po terenie tego muzeum etnograficznego, można znaleźć typowe budowle wiejskie, takie jak "horreos" i "paneras" zbudowane na czterech lub więcej filarach, które służyły jako spichlerze na żniwa. Konstrukcje te pochodziły z rad Gijon i Carreño i pochodzą z XVII, XVIII i XIX wieku.

Kolejno grupa udała się do cydrowni SIDRA Tomas w Villaviciosa- rodzinnej cydrowni bazującej na produkcji cydru naturalnego. Uczestnicy mieli możliwość degustacji cydru wraz z komentarzem właściciela nt. swoich doświadczeń  w produkcji cydru. Forma wizyty umożliwiła zadawanie pytań, wymianę kontaktów i przeprowadzenia całej drogi technologicznej od jabłka po produkt końcowy.

Następnie grupa udała się do Muzeum Cydru w Navie.  Placówka założona została w 1996 roku przez Księcia Filipa i od tego czasu przyciąga tysiące miłośników spragnionych wiedzy i smaku cydru. Samo muzeum różni się od innych tego typu placówek. Trasa zwiedzania prowadzi zgodnie z kolejnymi etapami powstawania trunku, krok po kroku, od zapylenia jabłoni po smakowanie złocistego trunku. Turyści nie tylko poznają produkcję cydru "od kuchni", ale i mogą nauczyć się tradycyjnego sposobu nalewania Sidra de Asturias. Wytwarzany od czasów średniowiecza cydr (hiszp. sidra) to produkowany na bazie soku z jabłek lekki napój zawierający ok. 4-6 alkoholu. W Asturii podawany jest zazwyczaj w siderias - czyli restauracjach serwujących także typowe lokalne potrawy. Od 2002 roku cydr z Asturii posiada Denominación de Origen Protegida (europejski znak Chronionej Nazwy Pochodzenia), co oznacza, że etykieta Sidera de Asturia została zastrzeżona wyłącznie dla produktów wytwarzanych według tradycyjnej metody na terenie księstwa Asturii. Spożywaniu tego orzeźwiającego napoju towarzyszy cały rytuał. Cydr pije się zazwyczaj w grupie przyjaciół bądź znajomych przy użyciu zaledwie jednego kieliszka., do którego z dużej wysokości nalewa się niewielką ilość napoju. Dzięki takiej technice nalewania w naturalny sposób wytwarzają się bąbelki. Doświadczeni kelnerzy nalewają cydr, trzymając butelkę nad głowa, a kieliszek na wysokości bioder. Rytuał ten, zwany potocznie el escanciado, ma wydobyć z cydru to, co w nim najlepsze, czyli doskonały smak i aromat. Po nalaniu trunku należy jak najszybciej opróżnić kieliszek, zostawiając ostatni niewielki łyk następcy, do opłukania kieliszka.

Ostatnim punktem wizyty były odwiedziny w cydrowni de Angelón Cider Mill. Właściciel  Alfredo Ordoñez On's założył Sidrę Viudę de Angelón w 1947 r. W sadach La Alameda. Laragar stale się rozwijał, aż stał się symbolem cydru, zawsze dotrzymując kroku nowym technologiom w produkcji cydru lub sidry. W 1978 roku fabryka została przeniesiona do obecnej lokalizacji w La Teyera, Nava, siedzibie corocznego konkursu Asturian Cider Competition, Museo de la Sidra de Asturias, a także wielu innych regionalnych i krajowych cydrów. Dzisiaj Sidra Angelón kontynuuje działalność jako rodzinny producent rzemieślniczy. Sidra Angelón prowadzi  w Sidra autentyczny pub z cydrami lub sidrería w centrum Nava, zapewniając doznania kulinarne.   Uczestnicy mieli okazje zobaczyć całą cydrownię i wszystkie urządzenia niezbędne do produkcji. Był czas na rozmowę,  konsultacje oraz degustacje lokalnych cydrów.  

Uczestnictwo w wizycie studyjnej wpłynęło bezpośrednio na zapoznanie się z dobrymi praktykami funkcjonującymi na terenie Francji i Hiszpanii w zakresie przetwórstwa owoców (jabłka-produkcja jabłecznika)  pod kątem prawnym, organizacyjnym, marketingowym oraz finansowym oraz wizytację w podmiotach (organizacjach), gdzie prowadzona jest produkcja oraz sprzedaż produktów.  Uczestnicy wyjazdu tj. producenci/sadownicy specjalizujący się  w produkcji jabłek, czyli osoby którym bliska jest popularyzacja polskiego sadownictwa, zajmujący się produkcją sadowniczą,  przedstawiciele organizacji udzielających dotacji na podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej na obszarach wiejskich tj. LGD oraz przedstawiciele ośrodków doradztwa rolniczego   mieli możliwość uczestniczenia w wymianie doświadczeń i „przeniesienia” tzw. dobrych praktyk na teren województwa i regionu, w którym prowadzą swoją aktywność gospodarczą, społeczną i zawodową.     

W wizycie studyjnej wzięło udział 30 osób z różnych regionów Polski.

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009