Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Horyzont 2020

01.04.2019

- Od 2016 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi konsekwentne działania na rzecz zwiększania udziału polskich podmiotów w projektach z obszaru rolnictwa i biogospodarki, realizowanych w ramach Programu Horyzont 2020. Mamy na tym polu sukcesy - tymi słowami minister Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w MRiRW, otworzył konferencję pn. „Program Horyzont 2020 – badania i innowacje na rzecz rozwoju rolnictwa i biogospodarki”.

Konferencja, która odbyła się 28 marca br., była kolejną z cyklu pn. INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA DLA POLSKIEGO ROLNICTWA. Tym razem celem konferencji było upowszechnienie informacji o projektach B+R+I realizowanych ze środków Programu Horyzont 2020 oraz o możliwościach, jakie oferuje ten unijny program ramowy w zakresie prowadzenia międzynarodowych prac badawczo-rozwojowych. Spotkanie umożliwiło również wymianę wiedzy i doświadczeń, związanych z udziałem jednostek resortu rolnictwa w projektach Horyzont 2020, w celu pełniejszego wykorzystania potencjału programów ramowych UE dla rozwoju rolnictwa i biogospodarki w Polsce. Możliwości wsparcia polskich jednostek w ubieganiu się o środki z Programu Horyzont 2020 przedstawione zostały przez Krajowy Punkt Kontaktowy.

Podczas konferencji instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiły projekty w których uczestniczą, wskazując jednocześnie korzyści z ich realizacji. Dzięki współpracy w silnych, międzynarodowych konsorcjach badawczych, skupionych wokół istotnych dla rolnictwa i biogospodarki tematów, wzmacniany jest potencjał i pozycja naszych instytutów. Jednocześnie, rezultaty prac B+R prowadzonych w ramach projektów, mają – często bezpośrednie – przełożenie na praktykę gospodarczą, dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w takich obszarach jak bezpieczeństwo żywności, produkcja rolnicza, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii etc.

Konferencja była również okazją do przedstawienia roli i możliwości doradztwa rolniczego w projektach Programu Horyzont 2020. Informację w tym obszarze przedstawiło Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie, które bardzo aktywnie uczestniczy w projektach Horyzontu 2020.

Minister Zarudzki Podczas w swojej wypowiedzi podkreślił, konieczność większego zaangażowania w przygotowania do kolejnej perspektywy finansowej UE - „kolejny okres programowania w obszarze badań i innowacji w rolnictwie będzie dla nas bardzo ważny, w szczególności biorąc pod uwagę skalę przyszłych środków oraz wzrastającą rolę Systemu Wiedzy i Innowacji Rolniczych, tzw. AKIS, w kolejnej perspektywie Wspólnej Polityki Rolnej. Zależy nam więc, aby nadzorowane przez MRiRW jednostki jak najlepiej przygotowały się do uczestnictwa w kolejnym programie ramowym – programie Europa Horyzont.

Odpowiedzią na ten postulat była dyskusja panelowa, w której wzięli udział eksperci z Krajowego Punktu Kontaktowego, instytutów badawczych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego.

Konferencja była również okazją do wręczenia nagród i wyróżnień Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za wybitne krajowe osiągnięcia mające istotne znaczenie dla rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, których wdrożenie i upowszechnienie przyniosło wymierne efekty ekonomiczne i społeczne w 2018 roku.

Pobierz prezentacje:

Udział polskich podmiotów w Programie Ramowym H2020 - pobierz

Nagrody za postęp w rolnictwie 2018 - pobierz


Źródło: MRiRW


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009