Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Nowe wydanie Rural Evaluation NEWS

14.05.2019

W dwunastym wydaniu Rural Evaluation NEWS dostępnym w trzech językach: angielskim, francuskim i niemieckim, można przeczytać artykuły m.in.:

  • Interaktywne panele wskaźników WPR. Pod koniec 2018 r. DG AGRI uruchomiła nowy portal „CAP Indicator Dashboard”, gdzie są prezentowane w formie wizualnej i interaktywnej wskaźniki WPR. Portal będzie aktualizowany i uzupełniany wraz z nadsyłaniem nowych danych. Pokazuje trendy we wskaźnikach obejmujących I i II filar WPR.
  • Ocena unijnego programu „Owoce, warzywa i mleko w szkole”.
  • Dzielenie się wiedzą ewaluacyjną w UE poprzez tworzenie sieci kontaktów. Jednym z najbardziej znanych zadań krajowych sieci obszarów wiejskich jest wspieranie udostępniania i rozpowszechniania wyników monitorowania i oceny. Sieci mogą również wspierać ewaluację na wiele innych sposobów, w tym rozwijać szkolenia, pomagać w gromadzeniu danych dotyczących wskaźników PROW, tworzyć oceny powiązanych grup tematycznych i wstępnie przygotowywać publikacje. W artykule podano przykłady działalności krajowych sieci obszarów wiejskich wspierające ewaluację we Włoszech, Finlandii, Niemczech i na Łotwie.
  • Jak ewaluacja może wspierać sieci? - Materiał przygotowany w oparciu o Wytyczne - Ocena Krajowych Sieci Obszarów Wiejskich 2014-2020. Sieci są potężnymi narzędziami do uczenia się i poprawy dobrobytu na wsi, ale także do realizacji polityki rozwoju obszarów wiejskich. Sieci pomagają generować i pomnażać kapitał społeczny (np. poczucie dzielenia się, zmiany zachowania, rozwijanie wspólnych możliwości i umiejętności, wspieranie innowacji i zwiększanie zaufania wśród członków sieci). Ewaluacja może pomóc sieciom zrozumieć, czy właściwie prowadzi działania dla odpowiednich grup interesariuszy. Przed rozpoczęciem oceny należy zadać pytania: „Co musimy wiedzieć o naszej pracy? Dla jakich obszarów byłoby najbardziej korzystne uzyskać inny punkt widzenia? I czy jesteśmy otwarci na wykorzystanie wyników oceny, aby pomóc poprawić nasze zadania? ”

Zewnętrzna ewaluacja jest postrzegana jako ważne narzędzie do zapewnienia niezależnej oceny i generowania bezstronnych rekomendacji na temat przyszłej pracy sieci. Ponadto w czasach ograniczenia środków publicznych ważne jest ustalenie solidnych podstaw w jakim zakresie sieci spełniają swoje cele, a także jej wpływ i wartość dodaną samej sieci. Tego rodzaju dowody mogą pomóc sieciom pokazać swoim interesariuszom i podatnikom, w jaki sposób wydatkowano pieniądze, co osiągnięto i za jakie kwoty (przejrzystość i odpowiedzialność). Więcej o tym jak ewaluacja może pomóc sieciom przeczytasz w artykule i w Wytycznych.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009