Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Publikacje na 10-lecie ENRD

11.06.2019

Z okazji dziesięciu lat działalności Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich przygotowała publikacje poświęcone sieciowaniu: Przegląd Obszarów Wiejskich UE nr 27 oraz Rural Networking in Action - migawki z życia na wsi.

W nowym wydaniu Przeglądu Obszarów Wiejskich przeanalizowano rolę tworzenia sieci w polityce rozwoju obszarów wiejskich. Przedstawiono historie tworzenia sieci - jak sieć stała się charakterystyczną cechą rozwoju obszarów wiejskich w Europie. Sieciowanie ożywia politykę rozwoju obszarów wiejskich. Tworzenie sieci nie tylko dojrzało jako narzędzie polityki; różni interesariusze na obszarach wiejskich współdziałają ze sobą w coraz bardziej zróżnicowanym ekosystemie sieciowym. Dla wdrażania polityki rozwoju obszarów wiejskich wartość dodana tworzenia sieci koncentruje się na budowaniu zdolności, poprawie zaangażowania zainteresowanych stron i lepszej realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wartość sieci polega na umiejętności nawiązywania współpracy, integrowania się i dostarczania rezultatów, które w przeciwnym razie nie wystąpiłyby. Sieciowanie łączy ludzi i sprawia że zachodzą zmiany na obszarach wiejskich. Niniejsza publikacja podkreśla w jaki sposób sieciowanie działa w praktyce jak również z teoretycznego punktu widzenia. Przedstawia udane inicjatywy sieciowe, obejmujące różne rodzaje sieci wiejskich i działania sieciowe. Skupia się przede wszystkim na rozwoju obszarów wiejskich, ale także przygląda się, w jaki sposób sieci działają w niektórych innych obszarach polityki. Na zakończenie publikacja podejmuje zagadnienia odnoszące się do przyszłości: w jaki sposób tworzenie sieci będzie ewoluować w ramach WPR po 2020r.


Drugi materiał prezentuje spojrzenie młodych ludzi, którzy decydują o przyszłym rozwoju wsi w Europie na Sieci wiejskie w działaniu. Jest to zbiór wypowiedzi na temat jak sieci wspierają przedsiębiorczość na wsi, środowisko naturalne, dziedzictwo wiejskie i tętniące życiem wspólnoty wiejskie – dziedziny w których wpływ sieci na obszarach wiejskich jest niewątpliwy. Tworzenie sieci rozwoju obszarów wiejskich dotyczy przede wszystkim ludzi. Chodzi o to, aby wspólnie pracować, rozwijać nowe sposoby myślenia i działania oraz budować razem coś nowego; coś, co jest większe niż suma poszczególnych części; i coś, co przynosi korzyści społecznościom wiejskim. Szczególnie potrzebna jest współpraca w celu tworzenia atrakcyjnych obszarów wiejskich dla przyszłych pokoleń. Przeczytaj co mówią na ten temat przedstawiciele sieci oraz ich partnerzy, reprezentanci lokalnych grup działania, właściciele projektów, eksperci rozwoju obszarów wiejskich w Europie. Publikacja jest dostępna w języku angielskim, francuskim i niemieckim.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji o konferencji NetworX świętującej 10 lat działalności ENRD na stronie: https://enrd.ec.europa.eu/news-events/events/networx-inspiring-rural-europe_en


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009