Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Aronia na Festiwalu Smaku w Lublinie

16.09.2019

W ramach realizacji operacji pt. Aronia... Na zdrowie! Najkrótsza droga z krzewu na stół, zaplanowano m.in. punkt informacyjny na organizowanym przez Kresową Akademię Smaku Europejskim Festiwalu Smaku, w dniach 6-7 września 2019 r. w Lublinie na Starym Mieście. Stoisko było zlokalizowane na pl. Po Farze obok stoiska Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Punkt informacyjny cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno dzieci, jak i dorosłych i osób starszych. W trakcie rozmów z odwiedzającymi stoisko członkowie Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA obsługujący stoisko informowali o walorach zdrowotnych aronii, o możliwości bezpośredniego zakupu świeżych owoców, a także gotowych wyrobów aroniowych. Na stoisku przygotowana była ekspozycja, na której prezentowano dostępne w polskich sklepach produkty aroniowe m.in. herbatki, soki, syropy, koncentraty, owoce suszone czy liofilizowane. Odwiedzający byli częstowani ekologicznym 100% sokiem aroniowym bez cukru oraz aronią kandyzowaną w czekoladzie, a także otrzymywali przygotowaną w ramach operacji broszurę zawierającą informacje o zaletach aronii i jej pozytywnym oddziaływaniu na zdrowie, przykładowe przepisy na przetwory aroniowe, dane teleadresowe plantacji i producentów wyrobów aroniowych zlokalizowanych na terenie województw łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Dzieci otrzymywały baloniki co dodatkowo wzmacniało pozytywny odbiór realizowanej operacji.

Wnioski

Z rozmów z osobami odwiedzającymi stoisko wynika, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z walorów zdrowotnych aronii. Wiele osób było bardzo zainteresowanych oferowanym sokiem ze względu na brak dodatku cukru, co jest szczególnie wskazane dla diabetyków. Zdecydowana większość osób była bardzo pozytywnie zaskoczona przyjemnym smakiem oferowanego soku. Wiele osób wiedziało, jak smakuje aronia, niemniej nie spodziewało się naturalnej słodyczy i złagodzonej cierpkości, tak charakterystycznej dla tego owocu. Bardzo dużo osób było zainteresowanych kupnem soku bezpośrednio na stoisku. Z bardzo pozytywnym odbiorem spotkała się możliwość zamówienia soku i innych produktów bezpośredniego u producentów.

Osiągnięte cele

Punkt informacyjny odwiedziło ok. 700 osób, które wysłuchały informacji przekazywanych przez obsługujących punkt, wszystkie otrzymały materiały informacyjne i promocyjne. Broszury informacyjne przekazano też 6 podmiotom (wystawcom) produkującym wyroby spożywcze, do których mogliby wykorzystać owoce aronii.

Więcej informacji o projekcie - zobacz 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009