Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Seniorzy z wizytą w gminie Gogolin

16.09.2019

Seniorzy z gminy Dzierżoniów odwiedzili w dniach 10 – 11 września 2019 r. gminę Gogolin (woj. opolskie). Wizyta została zrealizowana w ramach projektu pn. Sprawny, aktywny, potrzebny – aktywizacja seniorów z gmin wiejskich na rzecz walki z wykluczeniem społecznym.

10 września aktywni mieszkańcy gminy Dzierżoniów spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie z partnerami projektu: seniorami z gmin Cekcyn, Gniewino i Gogolin. Gości powitał gospodarz spotkania – burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Wraz z wójtem Markiem Chmielewskim oficjalnie otworzył konferencję pn. „Polityka senioralna w gminach Gogolin, Cekcyn, Gniewino i Dzierżoniów”.

O działaniach na rzecz aktywizacji osób starszych, a także o walce z wykluczeniem społecznym seniorów opowiedzieli przedstawiciele gmin-partnerów projektu. Prezentację na temat polityki senioralnej naszej gminy przedstawiła Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka.

Uczestnicy spotkania poznali też przykłady dobrych praktyk skierowanych do seniorów w sołectwie Malnia. Z kolei o przedsięwzięciach społecznych i kulturalnych z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury na obszarach wiejskich opowiedzieli gospodarze wsi Odrowąż i Chorula.

Następnie uczestnicy przenieśli się do Malni, gdzie seniorzy na specjalnie przygotowanych stoiskach prezentowali swoje pasje i talenty. W prezentacjach podkreślali, że wiek nie jest dla nich żadnym ograniczeniem. Zakres działań, o których opowiadali uczestnicy, był niezwykle różnorodny. Wśród utalentowanych seniorów byli przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku, rękodzielnicy, pisarze, działacze społeczni, strażacy, muzycy, aktorzy i wielu innych.

Po części oficjalnej przyszedł czas na podsumowanie i uporządkowanie pozyskanej wiedzy. Na uroczystej kolacji przedstawione zostały prezentacje na temat działań oddolnych realizowanych przez organizacje pozarządowe oraz przedsięwzięć wspierających seniorów, których pomysłodawcami są najmłodsi mieszkańcy. Występy artystyczne przygotowały również Grupa Seniorów „50 lat + Vat” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie, Gminna Orkiestra Dęta z Gniewina oraz zespoły Wędrująca Kapela z Gogolina i „Cisowianie” z Cekcyna.

Drugiego dnia uczestnicy przedsięwzięcia odwiedzili Dom Spokojnej Starości „św. Barbara” w Kamionku. Tam podopieczni placówki z koła teatralnego „Gagatki” zaprezentowali wyjątkowy spektakl z wykorzystaniem gwary śląskiej.

Następnie seniorzy udali się do Kamienia Śląskiego, gdzie zwiedzili m.in. Izbę Tradycji, Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa i Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum oraz przespacerowali się po „zielonym sercu” gminy Gogolin - ogrodzie ks. S. Kneippa.

Na zakończenie wizyty przed uczestnikami projektu wystąpił zespół folklorystyczny „Szwarne Dziołchy” z Górażdży.

Jak mówili uczestnicy wyjazdu, takie spotkania są bezcenne – pozwalają bowiem zaczerpnąć inspiracji dotyczących ciekawych inicjatyw i pasji. Są też doskonałym bodźcem do podjęcia działań na rzecz aktywizacji społecznej szerszej grupy seniorów, którzy na co dzień czują się wykluczeni.

Uczestnicy podkreślali ponadto, że dzięki wyjazdowi mieli szansę na zapoznanie się z inicjatywami osób, które wypracowały już w tym obszarze konkretne działania i są w stanie pochwalić się ciekawymi przedsięwzięciami.

Pobierz harmonogram wyjazdu

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009