Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Polska wieś w Europie - Strefa Europejska na XXI Święcie Jesieni w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

18.09.2019

Dożynki to jeden z najbarwniejszych i najradośniejszych okresów w życiu wiejskiej społeczności. To czas zbiorów i podsumowań, a także uczta dla ciała i ducha. Magię tego ważnego wydarzenia w kalendarzu rolniczym podkreśla urok przyrody szykującej się do nadchodzącej jesieni oraz głębokie barwy dojrzałych od słońca owoców i warzyw. Komisja Europejska postanowiła włączyć się do obchodów tego radosnego święta plonów.

 

W niedzielę 22 września na błoniach przed Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym stanie Strefa Europejska, w której odwiedzający będą mogli sprawdzić swoją wiedzę zarówno na temat Unii Europejskiej, własnego regionu, jak i kultury innych państw należących do UE. Poprawne odpowiedzi będą premiowane atrakcyjnymi nagrodami. Dla młodszych gości przygotowano kącik z kolorowankami i malowaniem buziek.

 

Wieś jest kolebką tradycji i rodzinnych wartości, wielowiekowego dziedzictwa i wspólnotowości, to tu wyrastają korzenie naszej kultury. Silne więzi międzypokoleniowe sprzyjają rodzinnej przedsiębiorczości. Aby podkreślić i wzmocnić potencjał obszarów wiejskich oraz zachęcić ich mieszkańców do jeszcze większej aktywności na polu biznesowym i społecznym, Unia Europejska oferuje szereg programów wsparcia finansowego, jak i infrastrukturalnego. Wiedzę o aktualnych programach wsparcia będzie można zdobyć w punkcie informacyjnym, gdzie eksperci ds. unijnych będą dostępni przez cały dzień trwania imprezy.

 

W Strefie Europejskiej podczas XXI Święta Jesieni w Kazimierzu Dolnym będzie okazja do rozmowy z beneficjentami funduszy europejskich, lokalnymi wytwórcami, rzemieślnikami, przedstawicielami lokalnych grup działania czy kół gospodyń wiejskich. Ponadto, będzie można spróbować pysznego
i jedynego w swoim rodzaju wypieku regionalnego – cebularza lubelskiego. Ten smakołyk, wpisany od 2007 r. na Listę Produktów Tradycyjnych, w 2014 r. otrzymał jeden z trzech znaków europejskiego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych – Chronione Oznaczenie Geograficzne. Za pomocą systemu certyfikacji Unia Europejska chroni prawnie nazwę i recepturę danego produktu, gwarantując konsumentom niezmiennie wysoką jakość i tradycyjną metodę wytwarzania. Producentom z kolei daje pewność, że na rynku nie będą pod tą nazwą pojawiały się tańsze imitacje.

 

Strefa Europejska będzie otwarta w godz. 10:00 - 17:00.

 

Informacje o Strefie Europejskiej:                          

Kevin Pluskota,                                                       

PRIMUM PR                               

k.pluskota@primum.pl                     

tel. +48 696 403 363                         

 

Informacje o UE:

Piotr Świtalski

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Piotr.SWITALSKI@ec.europa.eu

tel. +48 505 924 655


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009