Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Przedsiębiorcze obszary wiejskie” - relacja z realizacji projektu

06.12.2019

Operacja „Przedsiębiorcze obszary wiejskie” miała na celu  przekazanie wiedzy i wymianę doświadczeń na temat najlepszych działań kreujących przedsiębiorczość na obszarach wiejskich na przykładzie ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces organizowanego” od dziewiętnastu lat przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Uczestnicy poznali dobre przykłady przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Operacja składała się z:

  1. Gali finałowej XIX edycji konkursu „Sposób na Sukces” zorganizowanej w Warszawie – zobacz  
  2. Publikacji w postaci broszury drukowanej pn. „Dobre praktyki w zakresie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich na przykładzie konkursu Sposób na Sukces” – zobacz  
  3. Wyjazdu studyjnego na teren województwa kujawsko pomorskiego do laureatów ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” - zobacz

Gala finałowa

Gala finałowa XIX edycji konkursu „Sposób na Sukces” została  zorganizowana w dniu 20 września 2019 r. W tym roku wyłoniono finalistów w następujących kategoriach: indywidualnej – 5 podmiotów, rodzinnej - 4 podmioty, inicjatywy na rzecz rozwoju społeczności lokalnych - 4 podmioty oraz 4 podmioty wyróżniono. Spotkanie miało prestiżowy charakter, co potwierdziła obecność znamienitych gości oraz mediów. Udział w gali był dla laureatów i wyróżnionych okazją do nawiązania cennych kontaktów biznesowych, promocji swojej działalności, wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy i poszerzenia kontaktów z władzami samorządowymi.

W wydarzeniu wzięło udział 125 osób z poniższych środowisk: laureaci i wyróżnieni (czyli przedsiębiorcy), przedstawiciele pracowników jednostek doradztwa rolniczego w tym doradców rolniczych, mieszkańcy obszarów wiejskich, organizatorzy oraz partnerzy konkursu, instytucje publiczne, przedstawiciele organizacji społecznych, samorządów, podmiotów gospodarczych, lokalnych grup działania oraz mediów skupionych wokół idei promocji i rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Uczestnicy gali czuli się docenieni organizacją tego wydarzenia w tak prestiżowym miejscu, jakim jest Pałac Belweder w Warszawie, mieli też możliwość zwiedzania rezydencji.  

Głównym celem gali finałowej konkursu była prezentacja, uhonorowanie  i nagrodzenie najlepszych działań wyłonionych w XIX edycji, kreujących przedsiębiorczość na obszarach wiejskich oraz podsumowanie XIX konkursu i zapewnienie zachowania jego ciągłości.

Podczas wydarzenia promowano PROW 2014-2020 na stoiskach: laureatów oraz PROW 2014-2020 i Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W ramach promocji KSOWu pokazano m.in. publikację nt dobrych praktyk mających wpływ na rozwój obszarów wiejskich.

Publikacja broszury

Publikacja w postaci broszury drukowanej pn. „Dobre praktyki w zakresie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich na przykładzie konkursu „Sposób na Sukces” powstała w celu przybliżenia dobrych przykładów oraz zachęcenia do podejmowania inicjatyw wpływających na tworzenie pozarolniczych źródeł dochodów i wzrost konkurencyjności gospodarczej wsi. Oprócz założeń i idei konkursu, wydawnictwo zawiera prezentacje najciekawszych przedsięwzięć zrealizowanych przez laureatów i wyróżnionych w konkursie „Sposób na Sukces” w dotychczasowych 19 edycjach. Broszura stanowi także reklamę dla przedsiębiorców.

Przedstawiono 5 miejsc wizytowanych podczas wyjazdu studyjnego oraz dodatkowo charakterystykę 32 innych nagrodzonych lub wyróżnionych w konkursie, ciągle funkcjonujących przedsięwzięć, po 2 z każdego województwa. Publikacja również zawiera wykaz laureatów ze wszystkich dotychczasowych 19 edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces”. Nakład wynosi  500 egzemplarzy, objętość 120 stron.

Dystrybucja nastąpiła podczas wyjazdu studyjnego, a przekazanie do pozostałych instytucji będzie miało miejsce w ramach działalności bieżącej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Broszura jest też dostępna dla szerokiej grupy odbiorców zainteresowanych tą tematyką w formie elektronicznej, na stronie www.cdr.gov.pl

Wyjazd studyjny

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w ramach operacji ujętej w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019, zorganizowało w dniach 23-25 października 2019 roku  wyjazd studyjny „Przedsiębiorcze obszary wiejskie”. Odwiedzono przedsiębiorców – laureatów kilku edycji ogólnopolskiego  konkursu „Sposób na Sukces” w województwie kujawsko pomorskim. Głównym celem przedsięwzięcia było przekazanie wiedzy i wymiana doświadczeń na temat najlepszych działań kreujących przedsiębiorczość na obszarach wiejskich.

W wyjeździe uczestniczyło 35 osób. Byli to doradcy, laureaci ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” z wielu edycji, przedstawiciele Lokalnych Grup Działania, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także osoby biorące udział w organizacji i przeprowadzaniu konkursu.

W dniu 23.10.2019r. uczestnicy wizyty studyjnej mieli możliwość poznania działalności laureata XV edycji konkursu - Spółdzielni Socjalnej „Spiżarnia Kujawska”, położonej w Rożno – Parcele, koło Aleksandrowa Kujawskiego, zajmującej się przede wszystkim cateringiem wysokiej jakości posiłków, a także prowadzącej niewielki ośrodek wypoczynkowy. Pani prezes Jolanta Lewandowska - przybliżyła historię, zadania, osiągnięcia, trudności i sukcesy przedsiębiorstwa. Motto spółdzielni brzmi: „Nasz sposób na życie okazał się sposobem na sukces”.

Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy obejrzeli  „Dworek Wymysłowo”,  laureata XVI edycji konkursu, znajdujący się w Wymysłowie w powiecie tucholskim. To obiekt agroturystyczny organizujący konferencje, szkolenia, imprezy integracyjne, rodzinne oraz spotkania plenerowe. Jest doskonałym miejscem do odpoczynku. Właścicielka proponuje wycieczki z przewodnikiem, spływy kajakowe po rzece Brda, zabawy w plenerze, escape-room,  alpinistyczne atrakcje plenerowe, dmuchańce. Dodatkową atrakcję stanowi Muzeum Indian.  W Dworku dostępny jest basen i SPA, zagroda ze zwierzętami, boiska do siatkówki i  badmintona, można wypożyczyć też rowery lub kajaki. Grupa wysłuchała opowieści właścicielki o  procesie powstawania i modernizacji „Dworku Wymysłowo”, o kolejnych etapach rozwoju, o trudnościach które musiała przezwyciężać i satysfakcji z doprowadzenia Dworku do stanu dzisiejszego.

Trzecim  punktem  wizyty studyjnej była Górnicza Wioska w Borach Tucholskich w powiecie tucholskim. Stowarzyszenie BUKO prowadzi atrakcję turystyczną wykorzystując odkryty przez siebie zasób – funkcjonujące 120 lat temu, na terenie wioski Piła, podziemne kopalnie węgla brunatnego. Mieszkańcy zrzeszeni w stowarzyszeniu zawiązali Przedsiębiorstwo Społeczne Górnicza Wioska Spółka z o.o. i  postanowili wykorzystać ten potencjał uruchamiając tzw. wioskę tematyczną, której profil działania opierał się dotychczasowo na prowadzeniu zajęć dydaktycznych połączonych z grą terenową tzw. questem, odtworzona została część obiektów zabytkowych kopalni – fragment podziemnej sztolni upadowej kopalni Montania oraz infrastruktury obsługującej kopalnię w przeszłości, dzięki której w trakcie zwiedzania można spotkać ducha kopalni Skarbnika i wejść z nim pod ziemię. Wieś tematyczna Górnicza Wioska której działalność oparta jest na dawnych ginących zawodach, kulinariach i tematycznych warsztatach przyczynia się do promocji i rozwijania przedsiębiorczości wśród bezrobotnych mieszkańców wsi.

W dniu 24.10.2019r. uczestnicy wizyty studyjnej zapoznali się z działalnością Zakładu Stolarskiego „Zabroccy” w Okoninach Nadjeziornych w powiecie tucholskim – laureatem III edycji konkursu. Zakład Stolarski „Zabroccy” istnieje na rynku ponad 20 lat, firma jest zakładem rodzinnym, prowadzonym od lat przez braci - Mariana i Janusza Zabrockich. Wysoka jakość, trwałość i zalety ekologiczne drewna z Borów Tucholskich – surowca do produkcji mebli -  spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów, w dużej mierze z zagranicy.  Fabryka Mebli zatrudnia kilkadziesiąt osób z okolicznych miejscowości. Przez te lata przedsiębiorstwo  bardzo się rozwinęło, stając się z zakładu stolarskiego wykonującego różne usługi fabryką mebli na dużą skalę.

Ostatniego dnia odwiedzono Winnicę Bona Terra Agnieszki Taraszkiewicz w Krzyżówkach lipnowskim. Pani  Agnieszka Taraszkiewicz została wyróżniona w  tegorocznym konkursie za rozbudowę winnicy, poprzez wybudowanie winiarni oraz piwniczki do przerobu owoców, a także  powiększenie asortymentu winnicy o produkcję win musujących metodą klasyczną - szampańską.

Winnica Bona Terra to rodzinna, prawie 4 hektarowa winnica położona na  morenowych wzgórzach, nad malowniczym jeziorem Ostrowitko. Właścicielka  stara się nawiązać do zapomnianych tradycji winiarskich, jej celem jest produkcja win metodami klasycznymi, tradycyjnymi, w sposób jak najmniej inwazyjny dla środowiska naturalnego.

Właściciele lub prezesi  wszystkich pięciu obiektów w swoich wystąpieniach kładli nacisk na  praktyczne aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa w obszarze ekonomiki, marketingu, a także zarządzania kapitałem ludzkim, obowiązujących przepisów prawnych oraz możliwości uzyskania wsparcia finansowego.

Uczestnicy wyjazdu podkreślali, że wizytowane przedsięwzięcia zostały dobrze dobrane, pokazując wszechstronność możliwości zarobkowych na obszarach wiejskich. W wyniku wizyty studyjnej zostały nawiązane kontakty biznesowe pomiędzy uczestnikiem (laureatem jednej z edycji konkursu), a jednym z właścicieli odwiedzanego przedsięwzięcia, co pokazuje namacalnie istotę operacji i realizację celu jakim jest wymiana doświadczeń.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu studyjnego otrzymali materiały szkoleniowe: broszurę pn. "Dobre praktyki w zakresie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich na przykładzie konkursu Sposób na Sukces" oraz torbę materiałową, notes, długopis, opaskę odblaskową.


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009