Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Lektura na weekend - Przegląd Obszarów Wiejskich UE nr 29

27.03.2020

Nowe wydanie Przeglądu Obszarów Wiejskich UE nr 29 zostało poświęcone osiągnięciom LEADERa.

LEADER to jedna z najdłużej działających, odnoszących największe sukcesy i jedna z najbardziej popularnych inicjatyw w całej Europie. Jak czytamy we wstępie do publikacji „Istnieje wiele powodów sukcesu. Jednym z najważniejszych jest to, że LEADER to znacznie więcej niż tylko zbiór inspirujących projektów na poziomie lokalnym. Podejście LEADER zależy od zintegrowanego wdrożenie jego „siedmiu zasad”. Są to: podejście oddolne, podejście obszarowe, lokalne partnerstwa, zintegrowana i wielosektorowa lokalna strategia rozwoju, sieciowanie, innowacje, współpraca. Te 7 zasad definiuje LEADERa jako aktywną metodologię, a nie tylko program finansowania. Kluczowe dla osiągnięcia pełnego potencjału metody LEADER jest właściwe zastosowanie tych 7 zasad.”
Publikacja składa się z 7 rozdziałów, każdy dotyczy jednej z cech metody LEADER. Autorami poszczególnych rozdziałów są osoby zaangażowane we wdrażanie podejścia LEADER w społecznościach wiejskich w Europie. W swoich artykułach pokazują w jaki sposób zasady działają w praktyce, w jaki sposób przynoszą wyniki i zapewniają trwałe działanie w czasie, oraz w jaki sposób można je dostosować do nowych wyzwań i szans stojących przed obszarami wiejskimi: między innymi zmiany klimatu oraz inne wyzwania środowiskowe, migracja i zmiana granic oraz wzajemne relacje pomiędzy wiejskimi i miejskimi obszarami. Każdy rozdział zilustrowany jest przykładami działań realizowanych przez lokalne grupy działania z różnych krajów. Wśród nich znajduje się projekt współpracy transnarodowej pt. „Młodzi lokalni liderzy” pomiędzy LGD Tygiel Doliny Bugu a LGD Nemunas jako przykład wspólnych działań młodzieży z Polski i Litwy na rzecz społeczności lokalnej.

Pobierz publikację


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009