Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Z cyklu lektura na weekend – Popularyzowanie biogospodarki tematem kolejnego numeru Przeglądu Obszarów Wiejskich UE

03.04.2020

Tematem 28 numeru Przeglądu Obszarów Wiejskich UE jest popularyzowanie biogospodarki.

W związku z intensywnym poszukiwaniem sposobów, dzięki którym społeczeństwo może zarządzać swoimi zasobami naturalnymi w sposób zrównoważony, obszary wiejskie w całej Europie są coraz lepiej przygotowane na czerpanie korzyści z biogospodarki. Wprowadzenie nowej unijnej strategii dotyczącej biogospodarki ma na celu dalsze przyspieszenie tego procesu.

W 2018 r. Komisja Europejska ponownie przedstawiła swoją unijną strategię i plan działania dotyczące biogospodarki. Zaktualizowane podejście opiera się na spostrzeżeniach dokonanych od czasu opublikowania pierwotnej strategii w 2012 r.

Biogospodarkę określa się jako „gałęzie gospodarki, w których wykorzystuje się biologiczne zasoby odnawialne lądowe i morskie – takie jak uprawy, lasy, ryby, zwierzęta i mikroorganizmy – do produkcji żywności, materiałów i energii”1.

Biogospodarka, z obrotem wynoszącym 2,3 bln EUR i z zatrudnieniem na poziomie 8,2 % siły roboczej UE, już teraz ma zasadnicze znaczenie dla sukcesów gospodarki unijnej. Obecnie dąży się do dalszego zwiększania tych wartości. Co więcej, w sposób zrównoważony. Zaktualizowana strategia zapewnia kompleksowy plan działania na rzecz zwiększenia skali sektorów opartych na surowcach pochodzenia biologicznego oraz odblokowania inwestycji i rynków. Jest ona ukierunkowana na szybkie wprowadzenie lokalnych biogospodarek w całej Europie.

Celem nowego podejścia UE jest również lepsze zrozumienie ekologicznych granic biogospodarki. Zrównoważona, dobrze prosperująca biogospodarka służy kilku priorytetom politycznym.

Może przyczynić się do budowania przyszłości neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla zgodnie z celami porozumienia klimatycznego z Paryża, a także zapewnić wsparcie na rzecz modernizacji unijnej bazy przemysłowej dzięki tworzeniu nowych łańcuchów wartości oraz bardziej ekologicznych i oszczędnych procesów przemysłowych.

W publikacji poruszono następujące zagadnienia:

  • Polityka w zakresie biogospodarki na rzecz obszarów wiejskich
  • Pozyskiwanie wartości na obszarach wiejskich
  • Wsparcie polityczne na rzecz wprowadzania zmian
  • Przyciąganie nowych inwestycji
  • Podejścia regionalne i lokalne dostosowane do potrzeb
  • Zapewnianie dynamiki działań.

Pobierz publikację

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009