Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Poradnik antykryzysowy dla obszarów wiejskich

22.06.2020

Zachęcamy do lektury  Poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich, w którym pomagamy mieszkańcom wsi w dostępie do bieżących informacji o ułatwieniach prawnych, instrumentach wsparcia, inicjatywach pomocowych i innych środkach łagodzących skutki  pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych.

Od czterech miesięcy świat żyje pandemią koronawirusa. Konsekwencje pandemii odczuwają także, uznawane za stosunkowo bezpieczne od zagrożenia obszary wiejskie w Polsce. Optymizmem napawa jednak, że kolejne strony  ‘Poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich’ wypełniają się coraz to nowymi informacjami o ułatwieniach prawnych, instrumentach wsparcia, inicjatywach pomocowych i innych środkach łagodzących skutki pandemii dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych. 

Parafrazując tytuły wybranych na dziś artykułów  - Razem pokonamy wirusa, bo razem łatwiej!

Życzymy pożytecznej lektury.

REGULACJE

Wznowienie turnusów rehabilitacyjnych dla rolników

Po blisko trzymiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią rozpoczynają się pierwsze turnusy rehabilitacyjne KRUS dla rolników. Pierwszy turnus rozpocznie się w Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Świnoujściu w Ośrodku Sasanka.

Przywrócenie ruchu granicznego wewnątrz UE

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny wewnątrz Unii Europejskiej, znosząc wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole tylko wyrywkowo.

REKOMENDACJE

Fundusz Pożyczkowy dla przedsiębiorców

Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców w związku z kryzysem związanym z pandemią COVID-19, Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa uruchamia fundusz pożyczkowy. Dotyczy województw małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego.

UOKiK dla przedsiębiorców

W związku z epidemią wirusa COVID-19 przedsiębiorcy doświadczają obecnie licznych utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej, np. w postaci zakłóceń w funkcjonowaniu łańcucha dostaw, nadprzeciętnego popytu na niektóre towary i usługi przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania na inne produkty. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swojej stronie internetowej przygotował małe poradniki informacyjne dotyczące pomocy świadczonej dla przedsiębiorców.

„Razem łatwiej” – warsztaty on-line
Fundacja Wspomagania Wsi realizuje cykl warsztatów online, których celem jest wsparcie umiejętności organizowania działań oraz rozpoznanie aktualnych potrzeb osób aktywnie działających na terenach wiejskich w warunkach kryzysu/epidemii.

 

UOKiK dla konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swojej stronie internetowej przygotował małe poradniki informacyjne  dotyczące pomocy świadczonej dla konsumentów. Konsumenci znajdą na stronie UOKiK  informacje dotyczące świadczonej bezpłatnej pomocy prawnej, porad konsumenckich dotyczących sytuacji związanych z obowiązującą sytuacją epidemiologiczną w kraju.

Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej - wydłużenie terminu
Termin składania wniosków w ramach Konkursu o przyznanie certyfikatu Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej został wydłużony w tegorocznej edycji do 31 lipca.

Konkurs „Moja Mała Ojczyzna” - do 30.07.2020
Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił  IV edycję na konkurs „Moja Mała Ojczyzna”, który ma na celu aktywizować społeczności lokalne do działania na rzecz budowania dobra wspólnego w środowisku lokalnym. Projekty mają w sposób innowacyjny zagospodarować przestrzeń publiczną, poprawić jej estetykę, funkcjonalność lub modernizację.

AKCJE

ProteGo Safe – pokonajmy razem koronawirusa
Aplikacja ProteGo Safe pomaga w bezpiecznym wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią oraz informuje o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem. Działanie aplikacji można podzielić na dwa moduły. Moduł pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Moduł drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie w przypadku ryzyka kontaktu z wirusem.

Świętokrzyski e-bazarek
Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach wychodzi z inicjatywą stworzenia strony internetowej, która stanie się pomocna dla świętokrzyskich rolników, producentów rolnych, producentów i przetwórców regionalnej i ekologicznej żywności, kół gospodyń wiejskich, twórców rękodzieła ludowego, usługodawców usług rolniczych, sprzedawców maszyn i urządzeń rolniczych oraz dla konsumentów (użytkowników).

Małopolski e-bazarek
Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, w związku z ograniczeniami sprzedaży i dystrybucji produktów lokalnych branży spożywczej wynikających z pandemii COVID-19, zaprasza małopolskich rolników – producentów produktów lokalnych, tradycyjnych i ekologicznych oraz koła gospodyń wiejskich do rejestracji w Małopolskim e-bazarku.

„My zbieramy” w okresie pandemii
Wiele osób jest zainteresowanych zbieraniem dla siebie owoców i warzyw - właśnie w tym celu powstał portal www.myzbieramy.pl. Portal ma sprawić, aby rzadkością były sytuacje, gdy rolnikowi zostają owoce, warzywa na polu, bo nie miał ich kto zebrać. Jest to szczególnie ważne w tym sezonie, gdy z powodu epidemii koronawirusa brakuje pracowników sezonowych


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009