Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

21 wiosek wybranych do projektu Smart Rural 21

24.07.2020

Do projektu „Smart Rural 21” wybrano ostatcznie 21 europejskich wiosek. Projekt wesprze ich w procesie stawania się „Inteligentnymi obszarami wiejskimi w XXI wieku”! Ta fantastyczna wiadomość oznacza, że projekt będzie wspierać o cztery wioski więcej, niż pierwotnie przewidywano.
Pochodzące z 21 różnych krajów wsie reprezentują wiele rodzajów obszarów wiejskich, o różnych atutach i wyzwaniach, zapewniając tym samym równowagę tematyczną i geograficzną w projekcie (patrz mapa poniżej). Rozwój tych różnorodnych wsi w trakcie opracowywania i wdrażania przez nie strategii inteligentnych wsi będzie można śledzić na stronie www.smartrural21.eu.

W fazie przygotowawczej projektu w 2019 r. wybrano wstępnie 5 pierwszych wsi (Dingle - Irlandia, Kythera - Grecja, Mouans-Sartoux - Francja, Mukařov - Czechy, Raudanmaa – Finlandia).
Wsie te już opracowały swoje strategie inteligentnych wsi i zaczynają myśleć o ich wdrażaniu.
W wyniku otwartego naboru i systematycznej trójstopniowej ocenie, która trwała od marca do czerwca tego roku, projekt potwierdził wybór dodatkowych 16 wsi - więcej niż pierwotnie przewidziane 12 wsi - które teraz dołączą do projektu. Dodanie 4 dodatkowych wiosek było możliwe dzięki uprzejmości niektórych Krajowych Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW), które zgodziły się wspierać te wsie w ramach projektu Smart Rural 21.
Wsie zostały wybrane na podstawie mocnych stron zaznaczonych w ich wsiach, a także aspektów, takich jak równowaga geograficzna i tematyczna oraz oczekiwana wartość dodana projektu Smart Rural 21 w ich specyficznym kontekście wiejskim.

Chodźcie z nami!
Projekt zachęca również inne wsie do podążania razem z laureatami naboru na ścieżce projektowej w ramach działania „Come Along!” (chodźcie z nami) oraz opracowywania i wdrażania własnych strategii i rozwiązań inteligentnych wsi w tym samym tempie, co uczestnicy Smart Rural 21.
Korzyści z dołączenia do inicjatywy Come Along! obejmuje:
• dostępność informacji i narzędzi pomocnych w przygotowaniu strategii inteligentnej wsi;
• pierwszeństwo w wyborze do wymiany partnerskiej typu peer-to-peer z innymi wsiami projektu;
• promocja osiągnięć i praktyk za pośrednictwem narzędzi komunikacji projektu, oraz
• markę jakości (logo) Smart Rural 21 dla tych, którzy ukończyli proces i działania.
Zaproszenie jest otwarte dla każdej zainteresowanej wsi, w tym wielu (718), które zgłosiły się do udziału w projekcie, ale nie zostały wybrane. Zainteresowane wsie powinny złożyć wniosek, wypełniając poniższą krótką ankietę do 1 sierpnia.

O poszczególnych wsiach uczestniczących oraz inicjatywie Come Along! Można dowiedzieć się więcej na platformie internetowej Smart Rural 21: www.smartrural21.eu/villages.Pełna lista 21 wybranych wsi:

Wybrana wieś

Kraj

Stanz im Mürztal

Austria

Profondeville

Belgia (Walonia)

Brestovo

Bułgaria

Babina Greda

Chorwacja

Mukařov

Czechy

Torup

Dania

Virtsu

Estonia

Raudanmaa

Finlandia

Mouans-Sartoux

Francja

Sollstedt

Niemcy

Kythera

Grecja

Uppony

Węgry

Dingle

Irlandia

Ostana

Włochy

Alsunga

Łotwa

Tomaszyn

Polska

Penela Rural Innovation Villages

Portugalia

Remetea

Rumunia

Płaskowyż Šentviška Gora

Słowenia

Ansó

Hiszpania

Vuollerim

Szwecja


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009