Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Oblicza lokalności. Organizacje pozarządowe na wsi

04.08.2020

Co czwarta organizacja pozarządowa w Polsce ma siedzibę na wsi. Oznacza to, że na terenach wiejskich jest aktywnych około 25 tys. stowarzyszeń i fundacji.

Wiejskie organizacje zazwyczaj działają wyłącznie lokalnie – na rzecz najbliższego sąsiedztwa, w skali gminy czy powiatu. Działają one na rzecz dobra wspólnego członków społeczności, odpowiadają na ich potrzeby, diagnozują i reagują na pojawiające się problemy.

Tak jak nie ma jednego modelu polskiej wsi, tak też nie ma jednego schematu angażowania społeczności wiejskiej. Niemniej, ze względu na funkcjonowanie w określonym kontekście, na który składa się m.in. działanie w małej skali, dla małej społeczności o bliskich i bezpośrednich relacjach, wiejskie organizacje pozarządowe mają swoją specyfikę.  Przyglądamy się jej bliżej.

O czym przeczytasz w opracowaniu?

W opracowaniu zestawiono: 

  • dane dotyczące aktywności organizacji na wsi na podstawie wyników badań „Kondycja organizacji pozarządowych 2018”, prowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor,
  • komentarze ekspertów i ekspertek zajmujących się tematyką wiejską oraz
  • opinie działaczy i działaczek społeczności wiejskich.

W pierwszej części opracowania omówiono  “wnętrze” organizacji wiejskich, czyli ich liderów i liderki oraz bazę członkowskiej organizacji. 

Następnie skupiono się na ich otoczeniu zewnętrznym – w tym zakresie zwrócono uwagę na rolę samorządu lokalnego, sołtysów, a także na takie specyficzne organizacje, jak koła gospodyń wiejskich oraz ochotnicze straże pożarne. 

W ostatniej części opracowania uporządkowano najważniejsze wątki wynikające z danych oraz opinii komentatorów i komentatorek w kontekście wyzwań i przyszłości różnych aspektów działania organizacji wiejskich.

Zachęcamy do pobrania badania Stowarzyszenia Klon/Jawor „Kondycja organizacji pozarządowych 2018”. Badanie jest prowadzone cyklicznie od 2002 roku i jest największym niezależnym źródłem wiedzy o stowarzyszeniach i fundacjach w Polsce.

Opracowanie powstało w ramach projektu „Kurs na użyteczność: nowa strategia badań Stowarzyszenia Klon/Jawor” sfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009