Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Nowa jednostka terenowa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

07.10.2020

Podczas XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie towarzyszącej Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim miała miejsce oficjalna inauguracja działalności częstochowskiego Oddziału NIKiDW.

Jest to już kolejna jednostka terenowa Instytutu poza stolicą. Jednym z celów Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest przeprowadzanie badań na temat zjawisk charakterystycznych dla obszarów wiejskich. Trudno realizować takie założenia bez jednostek umiejscowionych w terenie. Dlatego też w Częstochowie powołano do życia kolejny Oddział Instytutu. Na Ziemi Częstochowskiej realizowane będą wszystkie zadania statutowe instytucji jednak ze względu na lokalizację głównym zadaniem nowej placówki ma być prowadzenie badań nad rolą kościołów i związków wyznaniowych.

Zamierzam dotrzeć do innych podmiotów publicznych i prywatnych, by wspólnie prowadzić działania z zakresu kultury i dziedzictwa wsi, z pożytkiem dla i przy udziale, mam nadzieję, lokalnej społeczności - mówi Łukasz Giżyński, kierownik Oddziału. Udział w XXIX Krajowej Wystawie Rolniczej i Dożynkach Jasnogórskich był pierwszym zrealizowanym projektem nowej jednostki. Trwają prace nad kilkoma kolejnymi przedsięwzięciami. Jednym z nich jest inicjatywa „Częstochowscy Męczennicy za Wiarę i Ojczyznę”. Jej ideą jest upamiętnienie sylwetek księży katolickich z Ziemi Częstochowskiej zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. W ramach projektu odbędą się dwa koncerty utworów patriotycznych i religijnych a w lokalnym tygodniku ukaże się cykl  artykułów poświęconych wspominanym księżom. Wydarzenie to jest realizowane we współpracy z Fundacją na Rzecz Promocji i Rozwoju Sołectwa Karczewice. Nowy Oddział będzie realizował swoje inicjatywy ale również angażował się w projekty innych jednostek terenowych NIKiDW.

Siedziba częstochowskiego Oddziału Instytutu mieści się w budynku byłego Urzędu Wojewódzkiego (obecnie Delegatura Śląska) przy ul. Jana III Sobieskiego 7.

Pracownicy jednostki zapraszają do kontaktu poprzez email : czestochowa@nikidw.edu.pl. Ze względu na wprowadzoną w całym Instytucie pracę zdalną spotkania należy umawiać pod numerem telefonu: 506 582 643.

Zachęcamy do kontaktu z Oddziałem NIKIDW w Częstochowie!


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009