Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Rural DEAR Agenda

19.03.2018

Rural Dear Agenda EYD 2015 to trzyletni projekt, który dotyczył szeroko rozumianej Edukacji Rozwojowej i podnoszenia świadomości (DEAR) na temat globalnego obywatelstwa, jak również promocji wiedzy na ten temat wśród mieszkańców terenów wiejskich.

Według szeroko zakrojonych badań, przeprowadzonych w projekcie Rural DEAR Agenda, strategie edukacyjne, zajmujące się Edukacja Rozwojową (DE) czy Globalną, powinny zawierać trzy podstawowe elementy:

  • szkolenia agentów (propagatorów) promujących DE, aby byli edukatorami dla reszty społeczności;
  • aktywizację społeczności, poprzez wspólne działania i zachęcanie do samodzielnej pracy;
  • tworzenie sieci agentów, aby osoby pracujące na tym samym terenie mogły wspólnie planować aktywności, wymieniać się doświadczeniami, razem szukać rozwiązań  trudnych/kłopotliwych kwestii, służyć sobie radą i wsparciem.

W projekcie opracowano analizę dotyczącą edukacji rozwojowej na obszarach wiejskich w Europie (również w wersji skróconej, dostępne TUTAJ); jak również Modelowy Program Wprowadzania Edukacji na Rzecz Globalnego Obywatelstwa na Obszarach Wiejskich z Odniesieniem do województwa łódzkiego. 

Wydarzenie podsumowującym projekt Rural DEAR Agenda była Międzynarodowa Konferencja, która miała miejsce w Łodzi w dniu  22 listopada 2017 w Łodzi, w siedzibie  Społecznej Akademii Nauk.

Uczestnikami Konferencji byli przedstawiciele organizacji zajmujących się edukacją (szkoły, uczelnie wyższe), szkoleniami, działalnością charytatywną.  Gościliśmy również przedstawicieli administracji publicznej. Międzynarodowy charakter Konferencji nadali goście reprezentujący uczelnie i organizacje partnerskie projektu.

Więcej informacji i wybrane materiały pokonferencyjne można znaleźć TUTAJ.

Koordynatorem Rural Dear Agenda EYD 2015 jest Rada Prowincji Valladolid z Hiszpanii. Partnerami projektu są organizacje publiczne i prywatne, a także uczelnie wyższe z Bułgarii, Cypru, Grecji, Hiszpanii, Malty, Włoch. Polskim partnerem projektu jest Społeczna Akademia Nauk w Łodzi.

Prace podjęte w projekcie Rural DEAR Agenda mają przyczynić się do popularyzacji idei edukacji rozwojowej i edukacji na rzecz globalnego obywatelstwa, ponieważ świadomość tego, że wszyscy żyjemy na jednej planecie, a każde nasze działanie ma wpływa na resztę obywateli Ziemi jest w dzisiejszych czasach niezbędna i tylko dzięki niej możemy pozytywnie zmieniać otaczający nas świat, aby stał się miejscem, w którym chce się żyć. Miejscem sprawiedliwym, uczciwym, czystym, budowanym z poszanowaniem uniwersalnych wartości, zamieszkałym przez ludzi, którzy kierują się empatią.

Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne na stronie internetowej https://www.ruraldearagenda.eu/

lub u polskiego partnera projektu: Społeczna Akademia Nauk w Łodzi/Dział Współpracy z Zagranicą dwz@san.edu.pl


Źródło: https://www.ruraldearagenda.eu/


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009