Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek owoców i warzyw

Jest już wstępna prognoza tegorocznej produkcji ogrodniczej w Polsce

01.08.2012

Pod koniec lipca bieżącego roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2012 roku.

Według wstępnych wyników badania reprezentacyjnego powierzchni zasiewów oraz rzeczoznawców terenowych GUS, łączna powierzchnia uprawy warzyw gruntowych w bieżącym roku jest zbliżona do ubiegłorocznej. Tegoroczną produkcję warzyw gruntowych oszacowano wstępnie na 4626 tys. ton, to jest o niecałe 4% mniej wobec danych za rok 2011, ale o ponad 1% więcej wobec średniej produkcji z okresu lat 2006-2010. W przypadku zbiorów warzyw gruntowych w zasadzie wszystkie ich odmiany odnotowały niewielki spadek produkcji. W porównaniu do roku 2011 największy spadek zbiorów GUS odnotował w przypadku cebuli i marchwi, a najmniejszy dla kapusty i kalafiorów. Jak co roku największy udział w produkcji warzyw miała kapusta z tegorocznym wynikiem 1220 tys. ton oraz marchew – 826 tys. ton. Jak co roku znaczące są również zbiory cebuli – 629 tys. ton, buraków – 351 tys. ton czy ogórków – 290 tys. ton. Ponadto nieznacznie mniej zebrane zostanie warzyw gruntowych z tak zwanej pozycji „pozostałe” w skład, której wchodzą między innymi pietruszka, pory, selery, rzodkiewka, sałata oraz rabarbar, szparagi i koper – w sumie będzie to łączna wielkość 832 tys. ton.

Tegoroczna produkcja owoców z drzew wstępnie przez GUS została oceniona na poziomie 3006 tys. ton, co w porównaniu z rokiem 2011 dało 4% wzrost zbiorów i o blisko 20% wobec średniej wielkości produkcji z lat 2006-2010. Warunki wzrostu owoców na przeważającym obszarze kraju były korzystne i pozwalają prognozować dość wysokie zbiory. Jedynie na terenach dotkniętych silnym gradobiciem, gdzie plantacje drzew owocowych zostały znacznie uszkodzone, plony będą znikome. Tegoroczne zbiory owoców z drzew będą łącznie o 4,2% większe od poprzednio rocznej wielkości, a wzrost odnotują w zasadzie wszystkie odmiany za wyjątkiem gruszek, przy czym największy przyrost dotyczy w bieżącym roku produkcji śliwek. W zbiorach jak zawsze dominują jabłka z tegorocznym wynikiem na przewidywanym poziomie 2601 tys. ton.

W przypadku zbiorów owoców miękkich – ich wielkość w bieżącym roku wstępnie oceniono na 548 tys. ton, czyli o 3% więcej niż przed rokiem i około 7% więcej wobec pięcioletniej średniej wielkości zbiorów za okres 2006-2010.

Łączne zbiory owoców z krzewów oszacowano na większe w skali roku. Jednak najbardziej w bieżącym roku ucierpiały truskawki – z uwagi na straty mrozowe i ograniczenie powierzchni upraw zredukowano tegoroczną prognozę ich produkcji o 14% do około 144 tys. ton. Poza truskawkami reszta owoców miękkich odnotowała wzrost produkcji, przy czym największy dotyczył porzeczek do wielkości 195 tys. ton oraz agrestu.

Szczegóły tegorocznej, wstępnej prognozy w poniższej tabeli:

Autor: Dagmara Długokęcka - FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009