Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Pozostałe informacje

Polska importuje mniej zagranicznych produktów ogrodnictwa

18.09.2012

W okresie od początku stycznia do końca czerwca 2012 r. wzrósł polski eksport owoców świeżych, ich przetworów, a także przetworzonych produktów warzywnych. Mniej niż w pierwszym półroczu minionego roku wyeksportowaliśmy za to świeżych warzyw.
W stosunku do analogicznego okresu sprzed roku, redukcji uległy wszystkie pozycje w polskim imporcie – mniej sprowadziliśmy zza granicy świeżych warzyw i owoców oraz przetworów owocowo-warzywnych. Poprawie uległo za to saldo wymiany handlowej i choć w przypadku świeżych owoców pozostało nadal ujemne, dla warzyw uległo zdecydowanemu wzrostowi do wartości dodatniej. W przypadku produktów przetworzonych, zarówno owoców jak i warzyw, utrzymało się nadal na dodatnim poziomie i dla obydwu pozycji odnotowało wzrost wartości.

Najważniejszą pozycję eksportową w przypadku rynku owoców i warzyw stanowią od lat świeże owoce, których w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku wysłaliśmy poza granicę aż 727 tys. ton, przy czym polskim hitem eksportowym pozostały jabłka. W okresie styczeń-czerwiec 2012 r. wyeksportowaliśmy tych owoców ponad 617 tys. ton, a najchętniej te owoce kupowane były przez importerów zza wschodniej granicy (572 tys. ton), z dominującą Rosją, która w omawianym okresie zakupiła aż 363 tys. ton polskich jabłek.
W eksportowanych z Polski warzywach w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku –łącznie była to wielkość 299 tys. ton, największe ilości stanowiły pieczarki – ponad 86 tys. ton, cebula – ponad 51 tys. ton oraz pomidory i marchew.

W przypadku przetworzonych owoców i warzyw z Polski w pierwszych dwóch kwartałach bieżącego roku najwięcej ich zaimportowały pozostałe kraje unijne. W łącznym eksporcie przetworzonych, polskich owoców – w sumie niecałe 328 tys. ton, dominowały soki owocowe – ponad 155 tys. ton oraz mrożonki – ponad 130 tys. ton, w tym głównie miękkie owoce mrożone. Wśród eksportowanych soków owocowych dominował nasz czołowy, eksportowy produkt – skoncentrowany sok jabłkowy z wynikiem niecałych 115 tys. ton, a w przypadku mrożonych owoców najwięcej wysłaliśmy truskawek, wiśni oraz malin mrożonych.

Podobnie jak w przypadku eksportowanych przetworzonych warzyw, polskie mrożonki warzywne są chętnie postrzegane na zagranicznych rynkach – z łącznej ilości 392,2 tys. ton wysłanych w pierwszym półroczu przetworzonych warzyw to właśnie mrożone warzywa stanowiły ponad 208 tys. ton, przy czym ich popularność jest zdecydowanie największa wśród unijnych konsumentów. Poza mrożonkami w omawianym okresie pierwszego półrocza byliśmy znaczącym eksporterem produktów takich jak warzywa puszkowane, frytki, czy też różnego rodzaju marynaty na czele z marynowanymi grzybami.

Okres od stycznia do końca czerwca bieżącego roku, to już jak wspomniano, czas spadku zainteresowania polskich konsumentów importowanymi produktami. Sytuacji tej należy prawdopodobnie upatrywać w dwóch przyczynach – niekorzystnym, wysokim kursie wymiany walut oraz bardzo korzystnych ubiegłorocznych zbiorach polskich produktów, które w zupełności nasyciły lokalny rynek. W okresie zimowo-wiosennym Polska zakupiła za granicą o ponad 80 tys. ton mniej owoców świeżych – łącznie była to ilość ponad 526 tys. ton, i tu jak co roku już dominowały w zakupach banany oraz owoce cytrusowe. Chociaż z roku na rok obserwujemy wyraźną tendencję spadkową, zarówno w zakupach jednych jak i drugich owoców – ostatnie lata pokazują zmianę gustów polskiego społeczeństwa, choćby na przykładzie importowanych pomarańczy, które przed laty dominowały wśród sprowadzanych owoców cytrusowych, a teraz pomału wypierane są przez na przykład mandarynki czy rosnące w swej popularności grapefruity. W sumie, w miesiącach styczeń – czerwiec zaimportowaliśmy łącznie ponad 330 tys. ton bananów i cytrusów łącznie.

Pierwsze półrocze to czas mniejszego zapotrzebowania na sprowadzane warzywa – w sumie kupiono ich 263 tys. ton, a najwięcej stanowiły jak zawsze, zwłaszcza w okresie zimowym, importowane pomidory czy słodka papryka. W przypadku importowanych przetworów warzywno-owocowych, tych pierwszych sprowadziliśmy ponad 136 tys. ton, tych drugich odpowiednio niewiele ponad 131 tys. ton, przeważały przetwory pomidorowe z dominującym przecierem pomidorowym, warzywa puszkowane z chętnie kupowaną puszkowaną słodką kukurydzą czy też frytki. Wśród przetworów owocowych, obok soków owocowych – tu najchętniej sprowadzany jest sok jabłkowy i pomarańczowy, dominowały puszkowane owoce zwłaszcza ananasy czy brzoskwinie oraz coraz popularniejsze w naszym kraju mieszanki orzechów.

Opracowała: Dagmara Długokęcka - FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009