Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek owoców i warzyw

Rosja w strukturach WTO redukuje stawki celne na imprortowane owoce i warzywa

19.09.2012

W dniu 23 sierpnia bieżącego roku, po 18-letnich staraniach, Rosja została przyjęta w struktury WTO – Światowej Organizacji Handlu. Oprócz wielu obowiązków i przywilejów zmianom ulegną przede wszystkim stawki celne w wymianie handlowej pomiędzy Rosją a pozostałymi członkami WTO.

Akcesja wywołała już w Rosji dyskusję nad przyszłością rodzimego sektora ogrodnictwa – zwłaszcza, jeśli chodzi o sytuację lokalnych producentów, koszty produkcji czy ceny owoców i warzyw – wiadomym bowiem jest, iż akcesja w światowe struktury automatycznie wiąże się ze zredukowaniem niemal wszystkich stawek celnych. Przypomnijmy, iż Rosja jest jednym z największych i najbardziej liczących się światowych importerów owoców i warzyw – zwłaszcza jest to potentat w imporcie jabłek, gruszek, cytrusów czy też pomidorów i ogórków, na które nowe stawki celne będą zdecydowanie niższe od dotąd obowiązujących. Lokalni producenci obawiają się, iż nie będą w stanie konkurować z importowanymi owocami i warzywami, które po wprowadzeniu nowych stawek celnych będą zdecydowanie tańsze od rodzimej produkcji, z drugiej jednak strony dla potencjalnych, rosyjskich klientów to ogromna szansa na spadek cen detalicznych importowanych produktów na rynku.

 

W przypadku importowanych do Rosji jabłek, tylko w samym 2011 kraj ten zakupił ich ponad 1 mln ton, a wielkość ta corocznie wzrasta. Obniżenie stawki celnej na właśnie ten produkt nie powinno niepokoić również głównych eksporterów tych owoców do Rosji, w tym w szczególności dostawców z Polski, Chin, Mołdawii czy Serbii.

Obecnie cła na jabłka sprowadzane do Rosji w okresie od 1 stycznia do 31 lipca wynoszą 0,1 euro/kg. Z dniem wstąpienia do WTO stawka cła obniży się do 0,06 euro/kg, a do 2017 roku osiągnie 0,03 euro/kg (na jabłka importowane w okresie od 1 kwietnia do 30 lipca – 0,015 euro/kg). Na 2013 rok ustalono stawkę celną w wysokości 0,054 euro, na 2014 rok – 0,048 euro, na 2015 rok – 0,042 euro, a na 2016 rok – 0,036 euro. Jabłka importowane do Rosji w okresie od 1 sierpnia do końca roku uzyskają analogiczny spadek stawek celnych. Obecnie kształtujące się one na poziomie od 0,01 do 0,2 euro/kg jabłek (w zależności od typu owoców). Stawki celne do 2017 roku obniżą się odpowiednio do 0,06 i 0,03 euro/kg.

Zmiana dotknie również pomidory i ogórki – cło na przywóz pomidorów spadnie z 15% wartości za kg do 0,1 euro za kg. Stawka ta będzie obowiązywać od 1 czerwca do 30 września. Obecnie cło na pomidory wynosi 15%, ale co najmniej 0,12 euro za kg. Ponadto w okresie od 1 stycznia do 31 marca oraz w okresie od 1 kwietnia do 30 kwietnia stawka celna będzie wynosiła 15%, ale nie mniej niż 0,08 euro za kg. Cło importowe na ogórki obniży się z obecnych 15%, ale nie mniej niż 0,12 euro za kg do 15% i 0,08 euro za kg. Ta opłata będzie obowiązywała w ciągu całego roku.

Redukcja taryfy celnej obejmie również przetworzone owoce i warzywa – między innymi przetwory pomidorowe – obecnie cło importowe na soki pomidorowe wynosi 15% od wartości celnej, jednak nie mniej niż 0,07 euro/litr. Natomiast do 2014 roku stawka cła będzie obniżona do 13%, jednak nie mniej niż 0,06 euro/litr (w 2013 roku – do 14%, jednak nie mniej niż 0,065 euro/1 litr).

Nie zmieni się cło importowe na ziemniaki, które aktualnie wynosi 5%, a w przypadku ziemniaków skrobiowych – 15%. Bez zmian utrzymane zostaną dotychczasowe cła importowe w przypadku sprowadzanej cebuli, kapusty, marchwi buraków ćwikłowych, oraz pozostałych warzyw korzeniowych, ich poziom wyniesie 15%. Dostawy nektarynek, brzoskwiń oraz kiwi będą obłożone zerowym cłem.

W przypadku importowanych owoców cytrusowych, cła będą redukowane począwszy od przyszłego roku – i tak obecne cło importowe na pomarańcze i grapefruity wynosi 5% od wartości celnej, jednak nie mniej niż 0,02 euro/kg. W momencie wstąpienia do WTO stawki celne pozostaną na tym samym poziomie, natomiast we wspomnianym 2013 roku stawka cła na pomarańcze będzie obniżona do 5% jednak nie mniej niż 0,017 euro/kg, na grapefruity – również do 5%, jednak nie mniej niż 0,015 euro/kg.

Stawka cła na mandarynki do 2013 roku spadnie do 5%, jednak nie mniej niż 0,015 euro/kg w stosunku do obecnej 5%, jednak nie mniej niż 0,03 euro/kg.

Aktualnie stawka cła na cytryny i limety wynosi 5% od wartości celnej, jednak nie mniej niż 0,035 euro/kg. W momencie wstąpienia do WTO stawka obniży się do 5%, jednak nie mniej niż 0,02 euro/kg, a w 2013 roku – do 5%, jednak nie mniej niż 0,015 euro/kg.

Opracowała: Dagmara Długokęcka - FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009