Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek owoców i warzyw

Są już wstępne szacunki tegorocznych zbiorów w Polsce

20.08.2015

Pod koniec lipca br. Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane „Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2015 r.”. Z uwagi na trudną sytuację meteorologiczną, jaka panuje w Polsce w ostatnim okresie, podane dane produkcyjne mogą uleć zmianie – susza i wysokie temperatury mogą niekorzystnie wpłynąć na polskie zbiory owoców i warzyw i zredukować je w stosunku do zaprezentowanych poniżej. W bieżącym roku według najnowszych szacunków GUS produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ponad 4,4 mln ton, czyli o blisko 5% mniej od zbiorów ubiegłorocznych; zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 3,7 mln ton, to jest o blisko 2% więcej od bardzo wysokich zbiorów ubiegłorocznych, natomiast zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln ton. Na koniec lipca br. łączne zbiory warzyw gruntowych szacuje się na poziomie o blisko 5% niższym od ubiegłorocznego, to jest na około 4,4 mln ton. Największy spadek produkcji, w porównaniu do roku 2014, przewiduje się dla warzyw kapustnych oraz korzeniowych. Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na 1038 tys. ton, kalafiorów na 232 tys. ton, a buraków odpowiednio - 338 tys. ton. Mniej zostanie zebrane marchwi - 795 tys. ton, cebuli - 632 tys. ton oraz pomidorów i ogórków odpowiednio 260 tys. ton i 259 tys. ton. Zbiory pozostałych gatunków warzyw łącznie szacuje się na poziomie nieco wyższym od ubiegłorocznego, na około 870 tys. ton.

Kliknij, żeby powiększyć

Tegoroczne zbiory owoców z drzew są obecnie oceniane na około 3,7 mln ton, o blisko 2% więcej od wyjątkowo wysokiej produkcji roku poprzedniego, a produkcja jabłek została oszacowana na 3252 tys. ton, to o 1,8% więcej od rekordu ubiegłorocznego. Zbiory gruszek to około 75 tys. ton, a śliwek na poziomie 103 tys. ton. Tegoroczne zbiory z sadów wiśniowych szacuje się na około 180 tys. ton, a czereśni ocenia się na wysokim poziomie, blisko 50 tys. ton. Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (w tym brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) do około 21 tys. ton.

Kliknij, żeby powiększyć

Zbiory porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ocenia się w tej chwili na około 160 tys. ton, a malin około 120 tys. ton. Zanotowano także spadek produkcji agrestu do 12 tys. ton, a jedynie dla truskawek przewiduje się wzrost produkcji w porównaniu do poprzedniego sezonu zbiorów do około 207 tys. ton.

Kliknij, żeby powiększyć

Dagmara Długokęcka FAMMU/FAPA na podstawie GUS

Słowa kluczowe : produkcja owocówprodukcja warzyw


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009