Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek owoców i warzyw

Komisja przedłuża wsparcie dla producentów owoców i warzyw

16.06.2016

W dn. 10 czerwca br. Komisja Europejska formalnie przedłużyła do lipca 2017 r. wsparcie dla unijnych producentów owoców i warzyw poszkodowanych przez rosyjskie embargo, tzw. „siatkę bezpieczeństwa”. Budżet na ten cel wyniesie prawdopodobnie ok. 50-80 mln EUR.

Obecny system wycofywania z rynku owoców i warzyw upływa z końcem czerwca br. Biorąc po uwagę trwające nadal trudności w unijnym sektorze owoców i warzyw, komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan zadecydował o nieprzerwanej kontynuacji wsparcia. Nowe, maksymalne kwoty dofinansowania dla państw członkowskich i poszczególnych produktów będą jednak znacznie niższe niż dotychczas. Zdaniem Komisji, producenci mieli bowiem więcej czasu na dostosowanie się do sytuacji spowodowanej embargiem i na poszukiwanie nowych rynków zbytu.

Nadzwyczajne wsparcie obejmuje wycofywanie z rynku owoców i warzyw w ramach bezpłatnej dystrybucji dla organizacji charytatywnych lub na inne cele jak np. pasze dla zwierząt, kompostowanie, destylacja, a także w formie zbierania zielonych owoców i warzyw lub nie dokonywania zbiorów. Produktami uprawnionymi do otrzymania wsparcia były: pomidory, marchew, kapusta, słodka papryka, ogórki i korniszony, kalafiory, brokuły, pieczarki, jabłka, gruszki, śliwki, owoce miękkie, winogrona stołowe, kiwi, pomarańcze, klementynki, mandarynki, cytryny, brzoskwinie i nektarynki. Obecnie do wykazu produktów uprawnionych włączono wiśnie oraz persymony (kaki).

Z pomocy finansowej, która wejdzie w życie z dn. 1 lipca br. będą mogli korzystać producenci owoców i warzyw, zarówno członkowie organizacji producenckich, jak i producenci nie zrzeszeni, którzy do końca lipca 2017 r. złożą wnioski o przyznanie dofinansowania.

Od czasu wprowadzenia przez Rosję embarga importowego w sierpniu 2014 r., z rynku UE wycofanych zostało ok. 1,13 mln ton owoców i warzyw. Wsparcie finansowe na ten cel z unijnego budżetu wyniosło już do tej pory ok. 280 mln EUR.      

Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009