Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Baza dobrych praktyk

Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu

dziedzictwo kulturowe, ośrodek kultury/biblioteka/świetlica, budowa
Czas realizacji:
Koszt projektu:
Miejsce realizacji:
od: 2006-05-01 do: 2007-02-28
704 869.00 PLN
Kraj: Polska
Województwo: łódzkie
Program operacyjny/inicjatywa wspólnotowa:
Sektorowy Program Operacyjny - Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006
Działanie 2.3 - Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego
Beneficjent:
Gmina Wolbórz
Plac jagiełły 28 97-320 Wolbórz
WWW: www.wolborz.ugm.pl
Opis projektu:
Głównym celem projektu był rozwój tożsamości społeczności wiejskiej i zachowanie dziedzictwa kulturowego.
Cele dodatkowe to:
1. podniesienie atrakcyjności turystycznej,
2. zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych.

Działania zrealizowane:

Pomysł budowy Pożarniczego Centrum Historyczno-Edukacyjnego Ziemi Łódzkiej zrodził się w środowisku mieszkańców Wolborza, gdzie tradycja strażacka jest od wieków ciągle żywa. Dorobek strażacki w postaci tradycji, dokumentów oraz zbiorów strażackich gromadzony był w remizach, świetlicach, domach ludowych, a także w prywatnych domach strażaków. Budowa Centrum Podyktowana wiec była potrzebą zebrania zbiorów w jednym obiekcie w celu prezentacji społeczeństwu i turystom, a także ochrony od zniszczenia i zapomnienia.

W ramach projektu wybudowano jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony budynek o powierzchni zabudowy 485,95 m2 i kubaturze 2416,60 m3. Projekt zrealizowano w dwóch etapach. W pierwszym wykonano: wykopy, fundamenty, ściany przyziemia, konstrukcję i pokrycie dachu, stolarkę i ślusarkę, wentylację, przejście do budynku OSP i GOK. W drugim etapie wykonano: tynki i okładziny wewnętrzne, podłoża i posadzki, malowanie, elewację, prace zewnętrzne, roboty instalacyjno-elektryczne. Budynek pełni funkcję muzealno-edukacyjną poprzez prezentację zgromadzonych w nim eksponatów, które zostały umieszczone w 4 salach wystawowych: w trzech salach mniejszych na zbiory małogabarytowe oraz w jednej dużej sali dla eksponatów wielkogabarytowych.

Centrum Pożarnicze z salami wystawienniczymi, w połączonym kompleksie: strażnicy OSP ze świetlicą, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Gminną Biblioteką Publiczną przyczyniło się do stworzenia kompleksu historyczno-edukacyjnego-kulturowego w Wolborzu, którego funkcjonalność pozwala na organizowanie:
• wystaw okolicznościowych,
• lekcji tematycznych z wykorzystaniem multimediów,
• konkursów wiedzy pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”,
• wypożyczania książek i niektórych eksponatów o tematyce pożarniczej.
Planowane jest otwarcie wieży widokowej, a także możliwość nabycia miniatur pojazdów strażackich i gadżetów z logo muzeum. W 2010 r. Centrum zaprezentuje wystawę uzbrojenia rycerza średniowiecznego w związku z obchodami 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Budynek udostępniony jest dla osób zwiedzających przez cały rok. Godziny zwiedzania są elastyczne, dostosowane do potrzeb zainteresowanych.

Drukuj | Wróć

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa strony    |    copyright KSOW 2009