Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Baza dobrych praktyk

Centrum Inicjatyw Wiejskich w Ścinawce Górnej

ośrodek kultury/biblioteka/świetlica, budowa
Czas realizacji:
Koszt projektu:
Miejsce realizacji:
od: 2006-07-18 do: 2007-04-23
992 386.00 PLN
Kraj: Polska
Województwo: dolnośląskie
Program operacyjny/inicjatywa wspólnotowa:
Sektorowy Program Operacyjny - Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006
Działanie 2.3 - Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego
Beneficjent:
Gmina Radków
ul. Rynek 1 57-420 Radków
WWW: www.radkowklodzki.pl
Opis projektu:
Planowanym przedsięwzięciem była budowa Centrum Inicjatyw Wiejskich, które stworzyłoby jak najlepsze warunki do rozwoju życia kulturalnego wsi Ścinawka Górna, integracji środowiska, tak aby każdy mieszkaniec miał możliwość uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym i podtrzymywaniu tradycji.
Działania zrealizowane:

Centrum Inicjatyw Wiejskich w Ścinawce Górnej to pierwszy taki obiekt na terenie gminy. Budynek został tak zaprojektowany, aby spełniał wiele funkcji. Na dwóch piętrach mieszczą się sale dydaktyczno-konsumpcyjne, zaplecze kuchenne, dwa pomieszczenia gospodarcze oraz węzeł sanitarny.

Możliwość wykorzystania sal i zaplecza kuchennego ułatwia organizację szkoleń, spotkań, warsztatów, imprez okolicznościowych, a także spotkań z organizacjami międzynarodowymi. Obiekt stanowi miejsce umacniania partnerstwa z zaprzyjaźnionymi miejscowościami czeskimi. W Centrum odbywają się cykliczne spotkania z przedstawicielami Bezdekova i Metuji, z którymi złożony zostanie wspólny projekt dotyczący kuchni pogranicza, a jego realizacja będzie oparta o zaplecze gastronomiczne Centrum. Niezwykle istotne jest to, że z obiektu może korzystać każdy mieszkaniec gminy niezależnie od wieku. Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce, w którym rodzą się nowe inicjatywy, miejsce ciągle rozwijające się, w zależności od bieżących potrzeb mieszkańców.

Centrum łączy w sobie bardzo wiele funkcji, wśród których należy wymienić:
1) publiczną:
W obiekcie znajduje się biuro do spraw rolnictwa i integracji środowisk wiejskich, które funkcjonuje jako samodzielna komórka Urzędu Miasta i Gminy Radków.
2) szkoleniową:
W obiekcie organizowane są szkolenia dla rolników, osób nieaktywnych zawodowo, osób pragnących podnosić swoje kwalifikacje zawodowe (w tym e-learning). Szkolenia organizowane są w zależności od potrzeb – cyklicznie lub sezonowo.
3) społeczną:
W centrum swoją siedzibę mają dwa stowarzyszenia: Agroturystyczne Gór Stołowych i Kraina Gór Stołowych. W ramach swojej działalności stowarzyszenia realizują szereg działań pobudzających aktywność, zarówno juniorów, jak i seniorów. W obiekcie w II kwartale 2008 roku powstał Klub Seniora. Organizowane są spotkania i konsultacje medyczne, wyjazdy do filharmonii, opery, miejsc kultu religijnego w całej Polsce. Ponadto organizowane są sprzyjające integracji wieczorne spotkania integracyjne.
4) kulturalno-patriotyczną:
Centrum stanowi miejsce, w którym organizowane są próby zespołu folklorystycznego „Katarzynki”. Liczne nagrody, zdobywane na przeglądach oraz
festiwalach pieśni ludowych i folklorystycznych, sprawiają, że mieszkańcy okolicznych wsi, a także gmin ościennych chętnie przyjeżdżają na organizowane
w Centrum występy zespołu. Występy często związane są z obchodami rocznic państwowych. Ukoronowaniem pracy zespołu jest wydanie w lipcu br. pierwszej płyty, na której znalazło się dwanaście utworów.
5) informacyjno-promocyjną:
W centrum turyści otrzymują informacje na temat okolicy oraz przewodniki
po krainie Gór Stołowych. Przed budynkiem zostały zainstalowane dwie gabloty promocyjno – informacyjne: mapa z charakterystyką pobliskich miejsc oraz informacje i komunikaty dla mieszkańców.
6) rozrywkowo-gastronomiczną :
Zaplecze kuchenne wykorzystywane jest przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Ścinawki Górnej oraz przy organizacji różnych imprez okolicznościowych. Niezwykle ważnym elementem Centrum jest świetlica środowiskowa, przeznaczona dla uczniów z zaburzeniami zachowania, wychowującymi się w warunkach niekorzystnych dla ich rozwoju. Ze świetlicy korzystają również wszyscy chętni, którzy chcą spędzać czas w sposób aktywny i ciekawy. Prowadzone są zajęcia manualne, plastyczne, muzyczne i ogólno-rozrywkowe, np. projekcje amatorskich filmów nakręconych przez młodzież z gminy Radków.

Projekt zajął III miejsce w konkursie "Przyjazna Wieś 2009" na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury zrealizowanych na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych.

Drukuj | Wróć

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa strony    |    copyright KSOW 2009