Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Baza dobrych praktyk

Budowa infrastruktury techniczno-kulturalnej nad jeziorem Miedwie – Gmina Kobylanka

edukacja, zdrowie, młodzież, zagospodarowanie przestrzeni, sport / rekreacja, budowa, agroturystyka / turystyka
Czas realizacji:
Koszt projektu:
Miejsce realizacji:
od: 2006-03-01 do: 2007-05-31
16 390 331.00 PLN
Kraj: Polska
Województwo: zachodniopomorskie
Program operacyjny/inicjatywa wspólnotowa:
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006
Działanie 3.2 - Obszary podlegające restrukturyzacji
Beneficjent:
Gmina Kobylanka
Szkolna 12 73-108 Kobylanka
Opis projektu:
Projekt był kontynuacją inwestycji: Promenada – Ścieżka edukacyjna nad jeziorem Miedwie. Przeciwdziała marginalizacji społecznej i ekonomicznej terenu Gminy Kobylanka oraz tworzy warunki do dywersyfikacji działalności gospodarczej. Gmina Kobylanka dąży do zmiany swoich funkcji z dotychczasowych rolniczych na osadniczą i turystyczną. Zrealizowana pierwsza część projektu promenady spowodowała rozwój regionu i podniosła jego konkurencyjność. Ilość turystów odwiedzających gminę zwiększyła się o 100 procent, powstały 4 nowe podmioty gospodarcze, które zatrudniły osoby nie tylko z terenu Gminy Kobylanka, ale także z pobliskiego Stargardu. Dalsza część inwestycji spowodowała jeszcze większy rozwój gospodarczy i uatrakcyjniła region. Przyciąga turystów w różnych porach roku i doprowadziła do utworzenia dodatkowych miejsc pracy. Dla wielu mieszkańców gminy jest to szansa na reorientację zawodową i odejście od działalności rolniczej z nowymi możliwościami zarobkowania. Z bazy turystycznej korzysta około 200 tys. osób rocznie. Powstały trzy nowe oferty programowe z zakresu kultury i turystyki.
Działania zrealizowane:

W ciągu promenady zaprojektowane zostały obszary przeznaczone m.in. na plac zabaw i gier dla dorosłych, skatepark, park przyrodniczy oraz kilka pomostów i molo. Zasadniczy element infrastruktury promenady stanowi amfiteatr na wodzie. Na obiektach promenady odbywają się różne imprezy kulturalne, rekreacyjne i sportowe. W ramach „Miedwieńskiego lata” odbywało się szereg imprez rekreacyjno– rozrywkowych, w których brało udział jednorazowo kilka tysięcy osób.

W okresie letnim życie kulturalne gminy przenosi się na promenadę. W pozostałych miesiącach promenada jest wykorzystywana przez mieszkańców i turystów, jako ciąg rekreacyjno-spacerowy. Szacuje się, że z promenady korzysta rocznie nawet 50 tys. osób.  

Drukuj | Wróć

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa strony    |    copyright KSOW 2009