Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mleka i produktów mleczarskich

Możliwe skutki zniesienia kwot - przykład Szwajcarii

19.01.2012

Eksport mleka i przetworów mlecznych ze zmagającej się z ogromną nadprodukcją mleka Szwajcarii odbywa się po cenach niższych niż koszty ich wytworzenia. Wywóz po cenach dumpingowych jest niekorzystny zarówno dla producentów z kraju eksportującego, jak i docelowego. Rodzimi producenci nie otrzymują korzystnych cen za swoje produkty, z kolei w kraju importującym są one bardzo konkurencyjne cenowo, lokalni producenci zmuszani są do obniżania cen, aby mogli sprzedać swoje produkty. Problem na szwajcarskim rynku mleczarskim związany jest z wycofaniem w 2009 roku systemu kwot produkcyjnych. W kraju tym notowane są duże nadwyżki nie tylko mleka, ale także masła i serów, w związku z czym w Szwajcarii uruchomiono tak zwany "program oczyszczania rynku" polegający na eksportowaniu nadwyżek do innych państw. Masło po niskich cenach trafia do krajów spoza Unii Europejskiej (jeszcze w sierpniu nadwyżka tego tłuszczu wynosiła 10 tys. ton, pod koniec listopada było to już 5 tys. ton), na rynek wspólnoty trafia natomiast ser o obniżonej zawartości tłuszczu. Na uwagę zasługuje również fakt, że za litr mleka przeznaczonego na eksport producenci w Szwajcarii otrzymują przeciętnie zaledwie 0,19 EUR, czyli ok. 0,86 PLN (dla porównania ceny skupu mleka w Polsce w październiku kształtowały się na poziomie 1,17 – 1,21 PLN za litr).

W związku z zaistniałą sytuacją 29 listopada 2011 roku szwajcarscy rolnicy zajmujący się produkcją mleka protestowali w Bazylei i Genewie. Protestujący domagają się utworzenia systemu kontroli ilości wprowadzanego na rynek mleka i jego przetworów, aby uniknąć nadwyżek szacowanych na ok. 200 mln litrów rocznie. Producenci są zdania, że dostosowanie produkcji do zapotrzebowania rozwiązałoby problem nadwyżek, a tym samym wywieranej na nich presji cenowej. Wpłynęłoby to także pozytywnie na producentów mleka z innych państw, którzy osiągają obecnie niższe ceny za swoje produkty ze względu na tani import ze Szwajcarii.

Autor: Adam Bugała FAMMU/FAPA

Słowa kluczowe : mleko


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009