Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek cukru

Jak Nowy Jork walczy z otyłością !

25.07.2012

Burmistrz Bloomberg chce zakazać sprzedaży słodzonych napojów bezalkoholowych w opakowaniach powyżej pól litra. Propozycja jest krytykowana, bo ma ograniczać wolność konsumenta. Otyłość w USA jest jednak dużym problemem i trzeba z nią walczyć.

Propozycja zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży słodzonych napojów powyżej 16 uncji (około pół litra) w restauracjach, obwoźnych punktach sprzedaży, kinach i delikatesach. Taki zakaz ma być jedną z form walki z otyłością. Według nowojorskich statystyk 58% dorosłych Nowojorczyków i 40% uczniów publicznych szkół w tym mieście ma nadwagę lub jest otyła. Zakazem sprzedaży mają być objęte napoje, które zawierają ponad 25 kalorii na 8 uncji napoju i tych, które zawierają mniej niż 51% mleka lub jego substytutów. Nowa regulacja nie dotknęłaby zatem napojów w małych opakowaniach, dietetycznych i mlecznych. Gdyby rada Nowego Jorku przyjęta tę propozycję, to weszłaby ona w życie nawet już w marcu 2013 roku. Za niestosowanie się do zakazu sprzedawcy ma grozić kara w wysokości 200 dolarów.

Propozycja Bloomberga spotkała się z krytyką konsumentów i sektora spożywczego w USA. Coca-Cola, McDonald’s i inne firmy są zdania, że konsumenci powinni móc sami podejmować decyzję, jaki napój kupić, nie można też słodzonych napojów bezalkoholowych winić za otyłość. W ankiecie online, jaką przeprowadził serwis Reuters, prawie 2/3 Amerykanów stwierdziło, że gdyby tam, gdzie mieszkają, chciano wprowadzić takie zapisy, to byliby przeciwni. Aż 70% ankietowanych twierdziło, że taka regulacja nie będzie mieć wpływu na wybory konsumentów i ich nawyki żywieniowe. Z drugiej strony władze Nowego Jorku szacują, że gdyby liczba otyłych spadła w mieście o 10%, to pozwoliłoby to na uratowanie 500 osób, które umierają ze względu na zbyt dużą wagę ciała. Sam Bloomberg podkreśla zaś, że propozycja nie jest wymierzona w koncerny spożywcze, a w niewłaściwe nawyki konsumentów.  

Spożywanie dużej ilości cukru prowadzi nie tylko do otyłości, ale także do cukrzycy i innych chorób. Amerykańskie Stowarzyszenie Cukrzycy AMA szacuje, że 46% spożywanego cukru pochodzi ze słodzonych napojów. Wprowadzenie podatku w wysokości jednego centa za uncję doprowadziłoby do spadku o 5% nadwagi i otyłości, co zmniejszyłoby koszty leczenia o 17 miliardów dolarów w ciągu dekady w USA. Według Lehigh University obecnie na walkę z otyłością wydaje się w USA rocznie 190 miliardów dolarów rocznie, co stanowi 21% wydatków na leczenie w USA ogółem.

W 2002 roku pod rządami Bloomberga Nowy Jork zakazał palenia tytoniu w barach i restauracjach. Propozycja została przyjęta mimo bardzo silnego sprzeciwu wielu środowisk. W kolejnych latach podobne zakazy zostały wprowadzone w wielu krajach na świecie, także i w Polsce, a niepalenie w miejscach publicznych stało się standardem.

Łukasz Chmielewski FAPA/FAMMU

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009