Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mleka i produktów mleczarskich

Mniej masła z Polski trafia za granicę

05.11.2012

Od 2010 roku wywóz masła z Polski przeżywał rozkwit i było ono coraz bardziej istotne dla eksportu mleczarskiego. W pierwszym półroczu bieżącego roku odnotowano jednak odwrócenie tego trendu: za granicę wysłano 18,3 tys. ton tego tłuszczu, uzyskując 53,4 mln EUR – oznaczało to 14,5% zniżkę w ujęciu ilościowym i 45% wartościowo.

Masło z Polski wysyłane jest przede wszystkim  do państw UE, głównie na rynki Piętnastki, i to właśnie dużo niższe ceny masła w Polsce względem notowań na rynkach czołowych odbiorców we Wspólnocie były w poprzednich latach głównym czynnikiem wzrostu. W pierwszej połowie bieżącego roku notowania hurtowe masła z Polski zbliżyły się do średniej dla całej UE, a w niektórych okresach przewyższały nawet notowania cen tego tłuszczu z Niemiec (głównego rynku, na które trafia polskie masło) co sprawiło, że produkt z naszego kraju nie był już tak konkurencyjny cenowo jak w poprzednich latach. Po pierwszych sześciu miesiącach 2012 roku wywóz do naszego zachodniego sąsiada był mniejszy o 23% w ujęciu ilościowym i o 42% w ujęciu wartościowym niż w analogicznym okresie 2011 roku. Wyeksportowano tam 3,27 tys. ton masła za 9,37 mln EUR. Zniżki odnotowano również w eksporcie m.in. do Holandii, Czech i Belgii. Wzrosła natomiast wielkość wywozu do Rosji. Eksport w tym kierunku wzrósł ponaddwukrotnie w ujęciu ilościowym do 895 ton, a wartościowo o 35% do 2,7 mln EUR. Kraj ten nie odgrywa obecnie jednak dużego znaczenia jako odbiorca tego tłuszczu z naszego kraju, a warto dodać, że jeszcze w 2006 roku rynek rosyjski był dla Polski głównym kierunkiem wywozu masła.

Zniżce eksportu towarzyszył również spadek wartości wywożonego z Polski masła. w pierwszym półroczu bieżącego roku średnia wartość jednostkowa wywozu masła wyniosła 2923 EUR/t i była o 24% niższa niż rok wcześniej. Na niektóre główne rynki sprzedawano masło jeszcze taniej (np. do Niemiec po 2869 EUR/t) natomiast np. na Słowację sprzedawano je drożej, średnio po 3734 EUR/t, było to jednak bardzo opłacalne dla kupujących. Średnia cena masła w pierwszym półroczu 2012 r. osiągnęła tam 3894 EUR/t.

Bardzo prawdopodobne, że do końca roku wywóz masła z Polski poprawi się. Polskie masło znów zaczyna być konkurencyjne na rynku europejskim, a jego cena utrzymuje się poniżej średniej ważonej ceny w UE. W ostatnich tygodniach ceny hurtowe masła z Polski były średnio o ok. 6% niższe niż ceny tego tłuszczu w Niemczech i ok. 2,5% niż w Holandii.

Opracował: Adam Bugała 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009