Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Pozostałe informacje

UE ponownie sprawdza aspartam

21.02.2013

Unijna agencja bezpieczeństwa żywności ponownie wzięła pod lupę aspartam po tym, jak opublikowano badania wskazujące, że jego spożycie może powodować raka i wcześniactwo.

Aspartam został dopuszczony do spożycia w UE w 1994 roku., Od tamtej pory już pięciokrotnie był sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa dla ludzkiego zdrowia. Kolejna weryfikacja dodatków spożywczych w zakresie ich wpływu na zdrowie była zaplanowana na 2020 rok. Jednak w 2010 roku opublikowano dwa badania naukowe, który stawiały pod znakiem zapytania nieszkodliwość aspartamu.

Z badań włoskiego onkologa Mirando Soffritti wynikało, że rośnie ryzyko raka wątroby i płuc u myszy, którym podawano aspartam. Z kolei islandzki badacz Thorhallur Halldorsson po przebadania 60 tysięcy ciężarnych kobiet zauważył powiązanie między przyjmowanie sztucznie słodzonych napojów bezalkoholowych a przedwczesnymi porodami.

Opinia publiczna i Parlament Europejski zaalarmowane tymi wynikami badań zwróciły się o ponowne przebadania aspartamu i EFSA, europejska agencja, ds. bezpieczeństwa żywności ponownie zajęła się tą sprawą. Publiczne konsultacje w tej sprawie zakończyły się 15 lutego.

We wstępnej opinii z początku 2011 roku EFSA uznała, że nie ma zagrożenia toksyczności przy normalnej dawce dziennej, a faktyczne spożycie ma być znacznie poniżej tej granicy. Jedynie osoby chore na fenyloketonurię powinny spożywać mniej aspartamu. W lutym 2011 roku EFSA uznała, że wyżej wspomniane badania nie dają powodu, żeby ponownie badać aspartam, jednak opinia publiczna wymogła ponowne przebadanie.  

Aspartam jest sztucznym słodzikiem, który jest około 180 razy słodszy od cukru. Aspartam jest praktycznie bezkaloryczny. Na etykietach produktów jest oznaczany jako E951. Nie nadaje się do wypieków, ale jest masowo używany do słodzenia bezalkoholowych napojów (tzw. dietetycznych). Aspartam został wynaleziony przypadkowo w 1965 roku przez  Jamesa Schlattera, który pracował nad lekami na wrzody. Naukowiec z ciekawości spróbował, jak smakuje związek, który odkrył i okazało się, że jest słodki.  

Opracowanie: Łukasz Chmielewski FAPA/FAMMU

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009