Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Pozostałe informacje

Zapowiada się dobry sezon dla zbóż

06.03.2013

Prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2013/14 zarówno dla samej Unii Europejskiej, jak i w skali świata są optymistyczne. To powinno pozwolić na przynajmniej częściową odbudowę nadwątlonych zapasów i wpłynąć na utrzymanie się spadkowych tendencji cen.

Według Strategie Grains, tegoroczna produkcja zbóż we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej jest prognozowana na 289,5 mln ton, tj. o 6% więcej w porównaniu do wyniku odnotowanego w 2012 roku. Wzrost ten będzie jeszcze większy jeśli uwzględnić Chorwację, aspirującą do członkowstwa w UE.

Powiększ

Francuscy analitycy spodziewają się przede wszystkim zwiększenia produkcji kukurydzy oraz pszenicy zwyczajnej. Według lutowych prognoz SG, zbiory pszenicy miękkiej w UE-27 wyniosą 132,2 mln ton, czyli o 6% więcej niż rok temu. Jeszcze większy wzrost będzie miał miejsce w przypadku kukurydzy – aż o 14 % r/r do 63,7 mln ton. Zbiory jęczmienia będą tylko nieznacznie większe niż przed rokiem – o 1% - w wysokości 54,9 mln ton.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku w wielu rejonach Wspólnoty wystąpiły niekorzystne warunki pogodowe – począwszy od siarczystych mrozów, które spowodowały rozległe straty w uprawach ozimych (w tym w Polsce) przez długie okresy suchej i upalnej pogody – dotkliwej zwłaszcza dla południowych i południowo-wschodnich części kontynentu - po ulewne deszcze. Niesprzyjająca pogoda wpłynęła na gorsze wyniki ubiegłorocznych zbiorów.

Przyszły sezon (2013/14) zapowiada się lepiej. Jednak pomimo oczekiwanego znacznego wzrostu produkcji, unijne zapasy zbóż odbudują się w stosunkowo niewielkim stopniu. Według prognoz Komisji Europejskiej, poziom zapasów w UE na koniec kolejnego sezonu wzrośnie o około 3 mln ton do 34,2 mln ton, przy czym w największym stopniu odbudują się zasoby pszenicy – o 1,2 mln ton do 11,2 mln ton.

Powiększ

Spodziewany wzrost zbiorów wpłynie korzystnie na podaż zbóż nie tylko w Unii Europejskiej. Wyjątkowo optymistycznie wyglądają zwłaszcza prognozy zbiorów pszenicy w skali globalnej. Według analityków USDA, światowa produkcja tego gatunku w sezonie 2013/14 może być rekordowa. Stanie się tak dzięki spodziewanym wysokim zbiorom w kluczowych rejonach upraw pszenicy.

Znaczny wzrost produkcji zbóż, w tym pszenicy, będzie miał miejsce w krajach basenu Morza Czarnego po nie najlepszych ubiegłorocznych zbiorach. Zeszły rok był wyjątkowo niekorzystny dla Rosji. Kraj zebrał tylko 71 mln ton ziarna, teraz pozbywa się resztek rezerw zbóż z posiadanych zapasów interwencyjnych, które jeszcze na początku sezonu wynosiły ok. 5 mln ton. Pod jego koniec mają one skurczyć się do zaledwie 0,3 mln ton. Rosja spodziewa się wysokich zbiorów zbóż w 2013 r., prognozowanych oficjalnie na 95 mln ton. Kraj jednak już teraz zapowiada, że będzie starał się odbudować zapasy interwencyjne, co może przełożyć się na wyniki rosyjskiego eksportu. Bardzo wysokich zbiorów spodziewa się także Ukraina – w wysokości od 53 do 56 mln ton, tj. nawet o ok. 7 - 10 mln ton powyżej ubiegłorocznej produkcji. Będzie więcej przede wszystkim ukraińskiej  pszenicy, co powinno ucieszyć tamtejszych eksporterów.

Wraz z poprawą warunków pogodowych lepiej wyglądają prognozy zbiorów pszenicy ozimej w USA. Topniejąca pokrywa śniegu na amerykańskich równinach zagwarantuje dobrą wilgotność gleby dla zasiewów pszenicy HRW. Dobre wieści napływają też z Australii. Według najnowszych prognoz, zbiory pszenicy w sezonie 2013/14 będą o 13% wyższe niż sezon wcześniej. Będzie to możliwe zarówno dzięki wzrostowi areału, jak i poprawie plonowania. Utrzymują się dobre prognozy dla zbiorów kukurydzy w krajach Ameryki Południowej – Argentyna i Brazylia.

Wszystkie te dobre informacje już obecnie znajdują odzwierciedlenie w spadkach cen zbóż na giełdach. Zniżki notowań pszenicy i kukurydzy w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie rozpoczęły się w grudniu ub.r. Spadkowa tendencja (z dłuższymi okresami stabilizacji cen) utrzymywała się w pierwszych dwóch miesiącach 2013 roku. Obecnie (5.03.br.) ceny pszenicy w najbliższym kontrakcie na Matif wynoszą 246 EUR/tonę, a kukurydzy – 223 EUR/tonę

Wszystko wskazuje na to, że jeśli obecne dobre i bardzo dobre prognozy zbiorów zostaną zrealizowane, to światowy bilans zbożowy w sezonie 2013/14 będzie znacznie mniej napięty. To powinno podziałać spadkowo na ceny zbóż na rynku światowym w nadchodzącym sezonie.

Opracowanie: Maria Kosewska – FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009