Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Pozostałe informacje

Amerykańscy uczniowie będą jeść zdrowiej?

17.07.2013

Władze ograniczyły zawartość soli, tłuszczu i cukru w produktach sprzedawanych w amerykańskich szkołach. Decyzja ma poprawić zdrowie uczniów i uchronić ich przed otyłością.

Władze federalne w USA ograniczyły zgodnie z zaleceniami tamtejszego ministerstwa rolnictwa kaloryczność posiłków wydanych w szkołach. Regulacje obejmą około 50 milionów uczniów w ponad 100 tysiącach amerykańskich szkół, które korzystają z federalnego programu posiłkowego. Ograniczenia będą dotyczyć sprzedaży żywności i napojów w szkołach podczas dnia, nie obejmą imprez sportowych i wydarzeń organizowanych na terenie szkół poza godzinami zajęć.

Sprzedawana w szkołach żywność będzie musiała spełniać określone wymogi. Przede wszystkim w każdej porcji muszą znaleźć się owoce, warzywa, produkty mleczne lub proteiny. W składzie musi być też przynajmniej 10% dziennego zapotrzebowania na wapń, potas, witaminę D lub dietetyczny błonnik.

Młodsi uczniowie będą mogli kupować w szkole jedynie wodę, 100% sok, nisko- lub beztłuszczowe mleko w 8 uncjowych opakowaniach (240 mililitrów). W liceach będzie można kupić 20-uncjowe napoje niekaloryczne. Z kolei 12-uncjowe napoje nie będą mogły mieć więcej niż 60 kalorii, czyli znacznie mniej, niż obecnie jest w klasycznej puszcze napoju bezalkoholowego. Regulacja wymusi prawdopodobnie zmianę opakowań napojów w USA.

Według amerykańskich statystyk, obecnie około 1/3 młodzieży poniżej 18 roku życia w USA ma nadwagę lub jest otyła. Decyzja ma ułatwić zdrowe odżywianie i wyrobić właściwe nawyki żywieniowe u dzieci tak, żeby rodzice nie musieli się martwić, że ich dzieci jedzą w szkołach śmieciowe jedzenie. Wpływ na dietę i wagę uczniów tej regulacji może być jednak ograniczony tym, że sam dostęp do produktów nie będzie regulowany, co oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić więcej produktów i ilością „nadrobić” kalorie. Już jednak sam dobór produktów o niższej kaloryczności powinien mieć korzystny wpływ na zdrowie uczniów.  

Więcej o zaleceniach amerykańskiego ministerstwa rolnictwa dotyczących kaloryczności posiłków w amerykańskich szkołach można przeczytać tutaj:

http://ksow.pl/rynki-rolne/news/entry/3971-rewolucja-zywieniowa-w-szkolach-amerykanskich.html

Opracowanie: FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009