Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mleka i produktów mleczarskich

Większa produkcja mleka w proszku w UE odpowiedzią na rosnący popyt

30.07.2014

pozwoliły przetwórcom mleka na zwiększenie produkcji odtłuszczonego i pełnotłustego mleka w proszku (OMP i PMP), kolejno o 17% i 10% w skali roku. Ze względu na zwyżkę podaży ceny obu proszków zaczęły spadać od marca, ale trend ten zatrzymany został w czerwcu od kiedy obserwowane są wzrosty cen napędzane przez rosnący popyt światowy. W ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku popyt światowy na OMP i PMP wzrósł napędzany rosnącym zapotrzebowaniem z Algierii i Chin. Dostawy do Chin zwiększyły się w tym okresie nawet o 80% w skali roku do 530 tys. ton, na czym w dużej mierze zyskały państwa Wspólnoty. W ciągu czterech pierwszych miesięcy 2014 roku eksport OMP z UE do krajów trzecich wzrósł o 66% w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku. Dostawy da Algierii zostały podwojone (zwyżka do 55 tys. ton), a wywóz do Chin zwiększył się czterokrotnie (do 27 tys. ton). Rosły także dostawy do Nigerii, na Bliski Wschód i do południowo-wschodniej Azji. W tym, samym okresie eksport proszku pełnotłustego wzrósł o 30%. Stało się tak głównie na skutek znacznie większych wysyłek do Algierii, gdzie w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2014 roku wysłano więcej PMP niż w całym 2013 roku. Zwyżkowały także dostawy do Angoli i Chin, podczas gdy wysyłki na takie tradycyjne rynki zbytu jak Oman i Nigeria były mniejsze niż w 2013 roku.

W skali całego 2014 roku oczekiwany jest znacznie łagodniejszy wzrost ze względu na zwyżki w produkcji i eksporcie OMP i PMP w drugiej połowie 2013 roku po tym jak pierwsza połowa przyniosła bardzo słabe wyniki. Według prognoz KE w 2014 roku produkcja OMP zwiększy się o ok. 10%, podczas gdy eksport wrośnie o 27% względem ilości z 2013 roku. Niższe ceny proszków z Unii Europejskiej mogą zachęcać kraje z Bliskiego Wschodu i Afryki do dalszego zwiększania importu proszku z UE po zniżce w 2013 roku wywołanej wygórowanymi cenami. Ponadto wydaje się, że popyt z Chin pozostanie silny pomimo tego, że mogły one zgromadzić pewne zapasy. Produkcja PMP w 2014 roku może wzrosnąć po raz drugi z rzędu dzięki wysokiemu popytowi światowemu i ciągłemu wzrostowi zużycia lokalnego, w szczególności do produkcji czekolady.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009