Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek owoców i warzyw

Przedwynikowy szacunek produkcji ogrodniczej w Polsce

16.10.2014

Pod koniec września bieżącego roku Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące „Przedwynikowego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w roku 2014”. Odbiegają one nieco od wstępnych szacunków z lipca br. – nie są jednak wynikami ostatecznymi, bo na te będziemy musieli zaczekać do połowy grudnia. Tegoroczną produkcję warzyw gruntowych GUS oszacował na około 4,3 mln ton, czyli o ponad 8,2% więcej wobec ubiegłorocznej produkcji, ale o ponad 5,1% mniej wobec średniej wielkości zbiorów w latach 2006-2010. Przypomnijmy, iż jeszcze dwa miesiące temu wielkość tą szacowano na około 4,2 mln ton. W bieżącym roku wyższe będą zbiory większości gatunków polskich warzyw, za wyjątkiem pomidorów. Jak co roku najwięcej zebrane zostanie kapusty – 1062 tys. ton (o 1,1% więcej niż przed rokiem) oraz 758 tys. ton marchwi i 587 tys. ton cebuli. Największy wzrost zbiorów w bieżącym roku odnotują kalafiory – o niecałe 14% oraz buraki – prawie 11% i kapusta – o niecałe 9%. Zdecydowanie więcej, niż pokazywały dane z  lipca br. zebrane zostanie wszystkich pozostałych warzyw jak pietruszka, pory, selery czy rzodkiewki i sałaty -  w sumie wzrost na poziomie niemal 20% do wolumenu 837 tys. ton.

Tegoroczne zbiory owoców z drzew szacowane są na rekordowo wysokie - około 3,6 mln ton, czyli o 2,3% więcej od bardzo korzystnej poprzedniorocznej produkcji i o ponad 43,3% więcej wobec średniej z lat 2006-2010. Jednak dane te mogą się zmienić z uwagi na wciąż trwające zbiory w naszym kraju, a spodziewane ostateczne wyniki produkcji jabłek będą prawdopodobnie korzystniejsze niż poniższe dane. Poza tym wyższa będzie tegoroczna produkcja wszystkich gatunków owoców z drzew, za wyjątkiem gruszek i wiśni. W polskich zbiorach jak zawsze pierwsze miejsce zajmują jabłka z prognozowaną wielkością 3171 tys. ton. Drugie co do wielkości zbiorów są wiśnie – około 178,0 tys. ton i kolejno śliwki z wynikiem 109,0 tys. ton. Tegoroczna produkcja pozostałych owoców z drzew w tym moreli, brzoskwini i wliczanych tu orzechów włoskich wyniosła dokładnie tyle samo co przed rokiem – 23 tys. ton.

 

W przypadku owoców z krzewów tegoroczne zbiory oszacowano na około 562 tys. ton, czyli ponad 7% mniej od zeszłorocznych zbiorów i o 9,7% więcej wobec średniej z lat 2006-2010. W tej grupie produktowej największy spadek odnotowały porzeczki – o niecałe 18%. Najwięcej jak co roku zebrano truskawek – około 197,0 tys. ton oraz porzeczek – 163,0 tys. ton.

Zbiory pozostałych owoców z krzewów czyli między innymi aronii i borówki oszacowano na około 64,0 tys. ton.

Opracowanie: FAMMU/FAPA Dagmara Długokęcka


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009