Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek owoców i warzyw

Polski rynek przetworów owocowo - warzywnych

26.03.2015

Jak wynika z oceny Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, szacunkowe dane z minionego, 2014 roku zakładają wielkość polskiej produkcji przetworów owocowych na poziomie 1075,0 tys. ton wobec danych za rok 2013 – 1059,0 tys. ton oraz za rok jeszcze wcześniejszy – 2012 – 1056,0 tys. ton. Dla porównania w roku 2007 polskie przetwórstwo owoców kształtowało się na sporo niższym poziomie około 810,0 tys. ton. Osobną kategorię produktową stanowią również wytwarzane z owoców przetwory takie jak soki pitne, nektary i napoje owocowe - w sumie w poprzednim roku ich polska produkcja wyniosła 1550,0 tys. ton. Podczas gdy w roku 2013 było to ilość 1476,0 tys. ton czy 1418,0 tys. ton w roku 2012.
Wśród tej grupy produktowej największą ilość stanowią napoje owocowe z wynikiem około 775,0 tys. ton, a następnie soki pitne – około 515,0 tys. ton w minionym roku (zarówno te wytwarzane z koncentratów owocowych jak i z owoców świeżych). Wśród soków pitnych największe ilości stanowi sok jabłkowy – 125,0 tys. ton oraz soki mieszane z wynikiem 225,0 tys. ton. Poza sokami i napojami w przetwórstwie owocowym, podobnie zresztą jak i warzywnym, dominują mrożone owoce. Przede wszystkim Polska to czołowy producent mrożonych owoców miękkich – szczególnie truskawek, malin, wiśni oraz śliwek. Poza mrożonkami spore ilości przetworów stanowią koncentraty soków owocowych z dominującym tu skoncentrowanym sokiem jabłkowym, którego produkcja w zależności od sezonu waha się w granicach nawet 300,0 tys. ton. 

 W przypadku produkcji przetworzonych warzyw – w minionym roku wielkość ta zamknęła się w 11850,0 tys. ton wobec 1143,0 tys. ton w roku 2013 i 1107,0 tys. ton w  roku 2012.

W przetwórstwie warzyw dominują przede wszystkim mrożonki – ich udział w łącznej produkcji systematycznie wzrasta nie tylko na rynku krajowym, ale i ze strony rynków zagranicznych. Wśród mrożonych warzyw najważniejsze są mieszanki warzywne, mrożone kalafiory i brokuły, marchew, cebula, pomidory i warzywa strączkowe. Znaczącą pozycją produktową są także warzywa konserwowe, w tym szczególnie konserwy warzyw strączkowych – fasoli i grochu oraz marynaty z naczelnymi tu ogórkami konserwowymi i marynowaną papryką słodką.

 Dagmara Długokęcka FAMMU/FAPA na podstawie IERiGŻ „Rynek owoców i warzyw – stan i perspektywy” listopad 2014


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009